Google+

Arama formu

YUNAN ADASI - TÜRK SAHİLİ ÇEKİŞMESİ

Bu yazı Gezimanya üyesi MURAT Z. ÖZBİLGİ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Yeni bir tartışma değil ama son dönemde alevlendi. Bodrum’da, Çeşme’de yüksek fiyat ödemekten şikayet edenler Yunan Adaları’nda daha ucuza yaptığı keyifli tatilden mutluluğunu bir ibret hikayesi olarak anlatırken başını küçük turizm işletmecilerinin çektiği başka bir kesim ise Türkiye’deki hizmet ve ürün kalitesinin Yunanistan’da bahsedilen mekanlarda olmadığı gibi başka bir görüş getiriyor.

YUNAN ADASI - TÜRK SAHİLİ ÇEKİŞMESİ

Bu polemiğin turizmimize faydası olacağına inansaydım seve seve bir parçası olurdum. Ancak iş bir tarafta karalama kampanyalarına, diğer tarafta ise inkara dönmüş olduğu için bu yorumlara girmek istemiyorum.
Benim söyleyeceğim iki şey var, biri turistik işletmecilerimize, diğeri de tatil yapan vatandaşlarımıza. Bu hafta ilkini yapalım, haftaya diğerini.

Geleneksel olarak Türkiye ekonomisinin üç tane T’si var: Tekstil, tarım, turizm. Tekstil ve tarımdaki durum malum, burada girmek istemiyorum. Hepimiz aynı sektördeyiz, bu gemi batarsa beraber batarız. O yüzden sözlerimi tüm ülkeyi düşünen bir dostun tavsiyesi olarak dinleyin lütfen.

Sevgili turistik işletmeci dostlarım, kabul edin ya da etmeyin serbest piyasada rekabet içindesiniz. Sadece Çeşme Ayvalık’la, Bodrum Antalya’yla rekabet etmiyor, tüm turistik beldeler olarak başta yakın coğrafyalar olmak üzere tüm dünyadaki tatil alternatifleriyle rekabet ediyorsunuz. Zaten bütçesi kısıtlı olan tatilcileri daha ucuz ve kaliteli alternatifler buluyor diye eleştirmek; hatta vatan haini ilan etmeye varan sertlikte konuşmak bu olayı çözmez. Serbest piyasanın kuralıdır, Türk turizmcisinin üzerinde müşterisini dinlemek ve onun gerçekten ne demek istediğini anlamak sorumluluğu var.

Tatilci adam Yunan adasında kocaman bir balık tabağına 12 Euro verip de, tatlı müziklerle hoş bir ortam içinde ailece akşam yemeği yerken bizim sahil beldelerimizde kolundan tutup içeri çekiştiren laubali garsonlar yarı büyüklükte aynı balığı 50 liraya önüne atarsa o müşteri de Yunan Adası’nı tercih eder, iki kere iki dört.

Burada işletmecilerimize büyük bir sorumluluk düşüyor. Kaliteli hizmet sunan ve haliyle karşılığını bekleyen saygın işletmelerin de bu eleştiri yağmurunda haksızlığa uğramaması için öncelikle müşteriyi dinlemek ve mutsuzluğun kaynağını gerçekten anlamak gerekiyor.

Yazının ikinci bölümü için tıklayınız.

aysethegezgin kullanıcısının resmi
aysethegezgin
Per, 11/16/2017 - 09:17
Hangi Yunan adasında 12 Euro'ya kocaman bir balık tabağı veriliyormuş merak ettim. O dediğiniz rakam ancak meze tabağıdır balık değil..
MURAT Z. ÖZBİLGİ kullanıcısının resmi
MURAT Z. ÖZBİLGİ
Per, 11/16/2017 - 18:17
Merhaba Ayşe Hanım, https://www.tripadvisor.com.tr/Restaurant_Review-g189482-d3207996-Reviews-Gatos-Thasos_Northeast_Aegean_Islands.html#photos;geo=189482&detail=3207996&ff=257222650&albumViewMode=hero&aggregationId=101&albumid=101&baseMediaId=257222650&thumbnailMinWidth=50&cnt=30&offset=-1&filter=7&autoplay= Pek çok Yunan adası ve sahil beldesinden örneğini verebilirim ama sizin için bu yazıyı yazmadan hemen önce ziyaret ettiğimiz restoranlardan birinin (Thassos adasındaki Gatos örneğin) menüsünü buldum (yukarıdaki linke tıklayınız). Levreğin porsiyonunun 10 Euro, çipuranın 12 Euro olduğunu görebilirsiniz. Yine benzeri fotolara bakarsanız yalnızca bu restoranın bulunduğu Skala Potemia bölgesindeki restoranlar (örneğin çok sevdiğimiz Krambousa) değil, pek çok Yunan adasında benzeri fiyatlara balık yiyebileceğinizi kendiniz de görebilirsiniz. Pek çok Yunan sahil beldesinde balık yemeklerini 10-15 Euro arasında (büyük bir tabaktan bahsediyoruz, bizdeki gibi minicik değil), mezeleri ise tabağı 3-5 euro gibi fiyatlardan yiyebilirsiniz. Eşimle birlikte 1 tabak cacık, 1 tabak da peynir söyledik birer porsiyon balık yanına. Mezeler bile o kadar büyük geldi ki yarısını bile yiyemedik masadakilerin. Dilerseniz bir sonraki yaz gidip siz de deneyebilirsiniz bahsettiğim restoranları. Ya da dediğim gibi tripadvisor'dan menülerine zaten uzaktan da bakabiliyorsunuz. Mykonos, Santorini gibi turistik ekseni bambaşka noktalara kaymış adalarda ise farklı bir tablo çıkacaktır karşınıza. Selamlar
anilkrks kullanıcısının resmi
anilkrks
Paz, 05/06/2018 - 20:54
Dediklerinize sonuna kadar katılıyorum ama şöyle bir durum var bir tarafa bodrum ve çeşmeyi aldıysanız diğer tarafa sakız adası vs. değil mikonos ve santorniyi almanız gerekir ki zaten mikonos ve santorini deki fiyatlarında uçukluğu malum