Google+

Arama formu

YURT İÇİ VE YURT DIŞI MAVİ TUR ÖNERİLERİ

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Öncelikle yaz tatilinde mavi tur planlıyorsanız yurt içinde mi, yurt dışında mı yapacağınıza karar vermeniz gerekmekte.

YURT İÇİ VE YURT DIŞI MAVİ TUR ÖNERİLERİ

Eğer yurt içinde mavi tur yapmaya karar verirseniz Kuzey Ege, Güney Ege ya da Akdeniz’i tercih edebilirsiniz. Güney Ege daha uzun bir sezona sahip olduğu için tabi ki Kuzey Ege’ye göre daha popüler bir destinasyon. Genelde Bodrum ya da Marmaris çıkışlı turlar oluyor. Bozburun ya da Datça gibi daha küçük trafikli alternatif çıkış noktaları da mevcut. Bodrum’dan çoğunlukla Gökova Körfezi gezintileri popüler. Datça Burnu’na kadar birçok güzel koy var. Buradan Bodrum Körfezi'ne geri dönülüyor. Marmaris’ten de yine Datça Yarımadası boyunca koylar izleniyor.

YURT İÇİ VE YURT DIŞI MAVİ TUR ÖNERİLERİ-1

Marmara ve Kuzey Ege ise çok güzel olmasına karşın hava durumu nedeniyle sezon ortası hariç biraz daha az tercih edilen rotalar. Aslına bakarsanız bu nedenden dolayı daha bakir koylar, daha sakin bir yolculuk vadediyor. Assos, Bozcaada ya da Edremit’ten İzmir’e kadar uzanan sahil şeridi gibi çok keyifli durakları var.

YURT İÇİ VE YURT DIŞI MAVİ TUR ÖNERİLERİ-2

Bodrum’u saymazsak yurtiçi rotalarında en popüler noktalar ise yabancıların Turkuaz Sahil dediği, bizim ise Likya olarak bildiğimiz Batı Akdeniz koyları. Fethiye’den Kaş’a, hatta Antalya’ya kadar olan koylar mavi tur turizminde hem çok popüler, hem yüksek trafik alıyor, hem de gerçekten çok güzel koylar barındırıyor. Bu bölgede sezon da Türkiye’nin geri kalanına göre çok uzun olduğu için bu rotayı tavsiye etmemek mümkün değil. En popüler çıkış noktaları ise Fethiye ve Göcek.

YURT İÇİ VE YURT DIŞI MAVİ TUR ÖNERİLERİ-3

Türkiye’de koylar açısından çok şanslıyız. Türkiye’de Bodrum Yarımadası, Datça yarımadası, Likya-Turkuaz sahilleri, kuzeyde Edremit Körfezi gibi yerlerde çok güzel koylar var. Birkaç nokta belirtmek gerekirse;

Kuzeyde Ayvalık Ortunç Koyu, Gelibolu Suvla Koyu; Bodrum’da Akyarlar, Aspat, Bağla, Bitez, Gümbet, Güvercinlik, Kadıkalesi, Salmakis koyları; Datça’da Akvaryum Koyu, Balıkaşıran, Kargı Koyu, Kurucabük, Murdala, Çiftlik Koyu, Bedri Rahmi Koyu; Fethiye’de Boynuzbükü Koyu, Göbün Koyu, Günlüklü, Poruklu, Sarsala, Tersane Koyu, Yavansu; Köyceğiz’de Ekinci Koyu; Marmaris’te Kleopatra Koyu, Kumlubük Koyu; Ege’de Didim Akademi Koyu, İzmir Dikili’de Bademli Koyu, Çeşme’de Boyalık Koyu, Şifne Koyu; Doğu Akdeniz’de Kekova, Kemer Kiriç Koyu, Antalya Kumluca’da Adrasan, Papaz ve Karaöz Koylarını tercih edebilirsiniz.

YURT İÇİ VE YURT DIŞI MAVİ TUR ÖNERİLERİ-4

Eğer yurtdışında mavi tur yapmaya karar verirseniz en iyi alternatif rotalar tabi ki bize yakınlığı nedeniyle Yunanistan Dodekanisos (ya da Dodekanes) denilen Yunan Adaları’nı içeren rotadır.

YURT İÇİ VE YURT DIŞI MAVİ TUR ÖNERİLERİ-5

Bunun dışında uzun mesafeleri göze alabilenler için İtalya’ya, Güney Fransa sahillerine, hatta Akdeniz’in daha ötelerine kadar giden bir rota çizmek mümkün.

En popüler rota olduğu için biraz Yunan Adaları’ndan bahsetmek gerek. Burada çoğunlukla Bodrum, Marmaris, Bozburun ya da Datça çıkışlı yat turlarından söz etmek mümkün. Yunan Adaları hem tarihleri, hem doğal güzellikleri, hem de mutfak ve bize yakın kültürel tadlarıyla çok güzel bir alternatif oluşturuyor.

YURT İÇİ VE YURT DIŞI MAVİ TUR ÖNERİLERİ-6

Dodekanisos rotasını da Kuzey ve Güney olarak ikiye ayırmak mümkün.

YURT İÇİ VE YURT DIŞI MAVİ TUR ÖNERİLERİ-7

Güney Dodekanisos rotası biraz daha popüler. Rodos’a kadar uzanan ve Simi, Nysiros, Kos gibi küçük adaları içeren bir rota. Bu adaların bir kısmı, örneğin Simi Unesco koruması altına alınacak kadar doğal ve kültürel güzellikler barındırıyor. Aşağı yukarı 1 hafta gibi bir sürede bu rotayı yapıp da dönmek mümkün.

YURT İÇİ VE YURT DIŞI MAVİ TUR ÖNERİLERİ-8

Kuzey Dodekanisos rotası ise yine çoğunlukla Bodrum çıkışlı olup Leros, Lipsi, Patmos ve Kalimnos adalarını içeriyor. Güzellik olarak güney rotasında hiç altta kalır yanı yok, sadece yaz sonlarına doğru biraz daha fırtına ihtimali olduğu için güney rota daha popüler.

Dh Yatcılık kullanıcısının resmi
Dh Yatcılık
Pzt, 06/27/2016 - 12:45
Mavi yolculuk sektörü her geçen yıl biraz daha gelişiyor. Birkaç yıl öncesine kadar limanı dahi bulunmayan kıyı şehirleri biliyorum ve şuanda mavi yolculukta pazar paylarını büyütmek için yarışıyorlar. İnsanlar henüz mavi yolculuğu tam olarak öğrenmiş değil. Ben Yat Kiralama firmasının sahibiyim ne iş yaptığım sorulduğunda mavi yolculuk diyorum kimi zaman o nedir diye ilginç sorularla karşılaşıyorum. Demekki tam olarak anlatamıyoruz kendi sektörümüzü. Tuğçe hanım bu makalenizin sektöre ciddi katkıları var, teşekkür ediyoruz.

TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...