Uganda Festivalleri

Bayimba.jpg

Uganda’da pek çok festival mevcuttur. Ancak bazıları 1-2 yıl yapıldıktan sonra bir daha düzenlenmemiştir. Hala devam eden festivaller arasında Nil Festivali’dir. Her yıl Ağustos ayında Jinja’da yapılan festivalde nehir çevresinde yaşayan halkın zengin ve farklı kültürlerine odaklanılır. Festival boyunca müzik, dans, tiyatro gösterileri yapılırken, yemekleri tanıtıcı etkinlikler de düzenlenir.

Hızla gelişen bir film endüstrisine sahip olan Uganda’da Amakula Kampala Uluslararası Film Festivali düzenlenmektedir. Festivalin bir diğer adı, Amakula Kampala Sinema Karavan Festivali’dir. Çünkü festival sadece Kampala’da yapılmaz. Dört ay boyunca, Eylül-Aralık arasında, tüm ülkeyi dolaşır. Eski ve yeni yapım filmleri halkla buluşturur, çeşitli atölye çalışmaları ve konuşmalar düzenlenir.

Yine her yıl Eylül ayında gerçekleştirilen bir diğer festival Bayimba Uluslararası Müzik ve Sanat Festivali’dir. Kampala şehir merkezindeki Uganda National Theatre’da yapılan etkinliklerde ülkenin sanat çalışmalarıyla ilgili tüm detayları görmek mümkündür.

Ekim ayındaysa yine Kampala’da Nile Gold Jazz Safari düzenlenir. Tek günlük bu etkinlikte dünyanın farklı şehirlerinden cazcılar ülkeyi ziyaret eder.

Aralık ayında Kampala Kyandondo Rugby Club’da “Burası Uganda” adıyla bir festival düzenlenir. Amaç, Uganda hakkındaki tüm kültürel zenginliği tanıtmaktır.