Alaska’nın Festivalleri

Alaska’nın en önemli iki festivalinden ilki Fur Rendezvous ya da Fur Rondy adıyla bilinen Anchorage’ın en büyük kış partisidir. 1935’ten bu yana her şubat ayında düzenlenen bu 10 günlük festival, kızak köpeği ve ren geyiği yarışlarının yanı sıra müzik etkinliklerine de ev sahipliği yapar.

Yazın habercisi Alaska Festivali ise Anchorage’ın kuzeyine 1 saat mesafelik Mat-Su Vadisi’nde düzenlenir. Ağustos sonu ile eylül başı arasında gerçekleştirilen festival kapsamında hem yerel içki ve yiyecekleri tatma imkânı bulabilirsiniz hem de geleneksel müzik ve dans etkinliklerine katılabilirsiniz.

Kodiak Crab Festival ismini verdikleri beş günlük sanat ve müzik etkinliği ise Alaska’nın anma gününe adanmıştır. 50 yıldır düzenlenen festival pek çok kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yapar. Great Alaska Craft Beer & Homebrew Festivali adından da anlaşılacağı üzere yerel bira ve içki meraklıları için ideal. Ülkenin güneydoğusunda düzenlenen festivalde Alaska mutfağının eşsiz lezzetlerini ev yapımı içeceklerle bir arada deneyebiliyorsunuz.

Haziran ayının bir diğer festivali Three Baroons Renaissance Fuarı ise tarih ve sanatı bir araya getirir. 40’tan fazla çeşit yemeğin servis edildiği festivalde kendinizi tarihi bir oyunun içinde bulursunuz.

Alaska’nın en büyük müzik festivali Fairbank Midnight Sun Festival her yıl 19 Haziran’da düzenlenmektedir. 30 bin kişi kapasiteli bu büyük müzik festivalinde üç farklı sahne kurulur. Festivale yerel yemekler ve el yapımı sanat eserleri de eşlik eder.

5-7 Ağustos tarihleri ise eyalet, Ketchikan Blueberry Festival’e ev sahipliği yapar. Main Street’in sokakları Alaska’nın kendine has lezzeti böğürtlenlerle bezeniyor.

Eylül ayında El Dorado’da düzenlenen Lantern Festival kapsamında gökyüzüne dilek fenerlerinizi gönderebilirsiniz. İyi şans sembolü dilek fenerleri her sene eylül ayında düzenlenen festivalde geceyi aydınlatır.

Bir diğer yerel bira festivali Great Alaska Beer & Barley Wine Festivali kapsamında her ocak ayında 75 farklı bölgeden gelen 400 farklı bira çeşidi ve lokal müzisyenler bir araya gelir.

Son olarak Alaska’nın büyük film festivali Banft Mountain Film Festival’e de değinmek gerekir. Her yılın şubat ve mart ayında gerçekleştirilen festivalin programını extreme sporlar ve maceraya dayalı atletik aktiviteleri içeren filmler oluşturuyor.