Arkeolojik araştırmalar ve mağara resimleri Nevada’daki tarih öncesi yerli yerleşimlerinin 20 bin yıl öncesine dayandığını göstermektedir. Güney Nevada’da Basketmakers ve PuebloYerlileri yaşamışlardır.

İspanyol rahip Francisco Garcés’in, 1776 yılında New Mexico üzerinden Nevada’ya gelen ilk kişilerden olduğu düşünülmektedir. Sonrasında diğer İspanyol Franciscanlar da Garcés’in yolundan eyalete varmışlardır.

1800’lerin başında eyalete gelenler kuzey ve orta bölgeleri keşfetmişlerdir. Bölgeye gelen kaşifler Nevada’nın çeşitli yerlerinde yaşamakta olan Mojave, Paiute, Shoshoni ve Washoe topluluklarıyla karşılaşmışlardır. 1830 yılına kadar, Santa Fe ile Los Angeles’tan bölgeye Old Spanish Trail üzerinden pek çok tüccar gelmiştir.1840’larda kaşifler, Humboldt Valley-Donner Passroute yolunu takip ederek Pasifik Okyanusu kıyılarına ulaşmışlardır.

1849 yılındaki Gold Rush (Altına Hücum) nedeniyle Nevada üzerinden Kaliforniya’ya büyük göçler yaşanmıştır. Nevada’daki ilk kalıcı yerleşim olan Mormon Station (sonraları Genoa),1850 yılında bugünkü batı Nevada’da kurulmuştur. Aynı yıl, bu bölge UtahTerritory’ye dahil edilmiştir. 1859 yılında, ünlü gümüş ve altın madeni Comstock Lode keşfedilene kadar bu yerleşim yerinin nüfusu seyrek kalmıştır.

Daha sonradan Las Vegas Valley’de başka Mormon yerleşimleri de kurulmuştur. 1857 yılında, Salt Lake City’de federal orduların işgali tehdidi başlayınca, Mormonların çoğu batı Nevada’ya gitmişlerdir.

2 Mart 1861 tarihinde Territory of Nevada kurulmuştur. 31 Ekim 1864 tarihinde, 36. eyalet olarak birliğe katılmıştır. Ancak, Nevada’nın bugünkü sınırlarına ulaşması 18 Ocak 1867 tarihinde gerçekleşmiştir.