Google+

Arama formu

New Jersey’nin Kısa Tarihi

Yüzölçümü açısından en küçük eyaletler arasında bulunan (47. sırada) New Jersey, 8,9 milyon nüfusu ile ise 11. sırada yer almaktadır.

Eyaletin bulunduğu alanda yaşadığı bilinen ilk insanlar olan Delaware Yerlileri’nin bölgedeki geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Algonquian lehçesi konuşan Delaware yerlilerinin adı “gerçek insanlar” anlamına gelmektedir. 1600’lü yıllarda Hollandalılar ve İngilizler bölgeyi keşfettiğinde Delaware ve New Jersey taraflarında yaşadıkları için onlara bu ismi vermişlerdir.

İlk kolonicilerden olan Hollandalılar, Hudson River boyunca kurdukları koloniye New Netherland (Yeni Hollanda) adını vermişlerdir. 1664 yılında İngilizler bölgeyi alıp kendi kolonilerine eklemişlerdir. Bölgeyi ikiye ayıran İngilizler doğu tarafı Sir George Carteret, batı tarafı ise Lord John Berkley’in sorumluluğuna vermişlerdir. Ardından, Manş Denizi’nde bulunan Jersey Adası’ndan esinlenerek New Jersey şeklinde yeniden adlandırmışlardır.

New Jersey Amerikan Devrimi sırasında önemli bir rol oynamıştır. Bunun sebebi, hem 13 koloninin merkezine yakın olması hem de New York ve Philadelphia arasında bulunmasıdır. Böyle stratejik bir noktada yer alması sık sık düşman işgaline uğramasına ve diğer eyaletlerden çok daha fazla savaş yaşamasına yol açmıştır.

New Jersey, 1787 yılında ABD Anayasası’nı kabul eden 3. eyalet ve 1790 yılında İnsan Hakları Beyannamesi’ni onaylayan ilk eyalet olmuştur. New Jersey, 1947 yılında kabul ettiği yeni anayasa ile vatandaşlık hakları devriminden yıllar önce, ırk ve her türlü ayrımcılığı yasaklamıştır.