FN_New-York-City-Hot-Dog-Spots-DBGB_s4x3.jpg.rend.hgtvcom.966.725.jpeg

New York’ta çok fazla yemek seçeneği bulunmaktadır. Hem çok farklı göçmen grubunun gelmesiyle hem de New York City’nin sürekli büyüyen nüfusu ve yeni şeylerin denenmesiyle dünyanın her mutfağının barındığı bir kültürü vardır.

Pastırmanın tuz ve baharatlarla tütsülenerek yapılmasıyla elde edilen etin bir çavdar ekmeği içine konularak oluşturan sandviçi mutlaka deneyin. Doğu Avrupa göçünün sonuncunda eyalete gelen Romen Museviler tarafından bu mutfağa kazandırılmış bir lezzettir.

Kömür fırınında yapılan pizza New York Eyaleti’nde yaşayanların favori yiyeceklerinden biridir.

Chicken riggies, İtalyanların makarnasının New York tarzı bir yorumlamayla denenmesinden ortaya çıkmıştır. Makarna ve tavuğun değişik kremalı, baharatlı bir sosla harmanlanmasından yapılmaktadır.

Cronut denilen çörek, bildiğimiz Amerikan donut’unun Fransız usulüne göre yeniden üretilmesidir. Çörek gibi kızartılan ve şekerle sarılan hamur kremayla doldurulur, vanilya veya gül aromasının da kullanıldığı bir tatlıdır.

Garbage Plate (çöp tabağı), iki hamburger köftesi, makarna değişik garnitürler ve yine çeşitli malzemelerin bir araya getirilerek yapılmasıyla oluşmuş oldukça karmaşık bir yiyecektir. Adını da buradan almıştır.

Black & White Cookies, New York City’nin gayri resmî kurabiyesidir. Her yerde bulabileceğiniz bu atıştırmalık yerel halkın favorileri arasındadır.

Manhattan clam chowder, Amerika’da 1800’lerin başında oldukça popüler hale gelen bir çorbadır. İstiridye ve domates ana malzemelerdir.

Kendi özel soslarıyla yapılan buffalo wings’i mutlaka denemelisiniz.

Istakoz salatası, çok değişik bir tat olmasının yanı sıra festival ve etkinliklerde atıştırmalık olarak rahatça bulabileceğiniz bir yiyecektir.

Yumurta, Kanada pastırması ve ızgara kuşkonmaz ile yapılan karışımın tereyağlı kreplerle birleşmesinden elde edilen bir yiyecek olan eggs benedict, özellikle kahvaltıda iyi bir tercih olabilir.

Istakozdan yapılan bir yemek olan lobster newberg, çok popülerdir.

Sosisli sandviçler, Alman göçmenler tarafından sokak köşelerinde satılarak meşhur olmaya başlanmıştır. Bugün neredeyse her yerde sevilerek tüketilmekte olan bu ürün artık sadece New York Eyaleti ile değil ABD ile de özdeşleşmiştir.

Üzümlü turta, Napoli’deki üzüm bağlarından elde edilen üzümlerle yapılan muhteşem bir lezzettir. Tabii bu üzümlerin şaraplarını da denemelisiniz.

Boston shake, çok çeşitli aromalarıyla beraber serinlemek için çokça tercih edilen bir üründür. Klasik tatların dışına çıkması ve hafif tadıyla çok sevilmektedir.