galveston-1152505_960_720.jpg

Teksas’a seyahat etmek için en uygun zamanlar mart ile nisan arasında ilkbahar dönemidir. Havanın ılık seyrettiği bu dönemde, turist yoğunluğunun da buna bağlı olarak yüksek olmasını bekleyebilirsiniz. Bu dönem, Teksas’ta en çok rodeo gösterileri ve festivallerin düzenlendiği aylardır. Haziran ile ağustos arasındaki dönemleri tercih ederseniz sıcaktan en az etkilenmek adına denizin, gölün ve nehir turlarının keyfini çıkarabilirsiniz. Sonbaharda ise balık tutma, avlanma, kamp ve su sporu aktiviteleri daha çok tercih edilebilir.

Dallas ve Forth Worth için en uygun ziyaret tarihleri eylül ile kasım ayları arasında olacaktır. Bu dönem hem fazla ziyaretçi olmadığı için hem de sıcaklıklar normal değerlerde olacağı için keyifle gezilebilir. Mart ile mayıs arasındaki aylarda genellikle futbol sezonu olmasından dolayı otel fiyatları yüksek olabilmektedir. Bu aylarda gittiğinde maçları izleyebilir veya festivallere katılabilirsiniz. Özellikle Dallas’ın sunduğu golf aktivitelerine (Tenison Highlands ve Cedar Crest’te) katılmak isterseniz, bu bölgelerin de hafta sonu daha kalabalık olacağını unutmamak gerekir.

Houston’ı ziyaret etmek için en güzel zamanlar, şubat-nisan arasındaki dönem veya eylül-kasım arasındaki sonbahar dönemidir. Körfezin etkisiyle yıl boyunca sıcaklıkların daha ılık seyrettiği Houston’da yazlar oldukça sıcak ve nemli geçmektedir. Nisan ayında başlayan maçlar Minute Maid Park’ta izleyebilir, Mart ayında binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Houston’ın en büyük festivallerine katılabilirsiniz: Livestock Show and Rodeo veya World's Championship Bar-B-Que Contest. Bu dönemde özellikle hafta sonu otel fiyatları oldukça yüksek olacaktır.

Houston’ın soğuk zamanları olan aralık ve ocak aylarında (ortalama 9-10°C) önceki sezonlarda olduğu kadar çok aktivite ve etkinlik fırsatı yoktur; ancak fiyatların düşük olması nedeniyle tercih edilebilecek bir dönemdir. Yazın ise sıcaklıların 35-40°C’lerde seyrettiği havalarda en çok yapmayı tercih edeceğiniz aktivite kendinizi serin sulara bırakmak olabilir. Bunun dışında çeşitli festivallere de denk gelebilirsiniz: Pasadena Strawberry Festival (Mayıs), Dragon Boat Festival (Temmuz).