Google+

Arama formu

Ermenistan’ın Festivalleri

Ermenistan’ın Festivalleri

Yıl içerisinde birçok festivale ev sahipliği eden Ermenistan'ın festivalleri genel olarak yemek kültürüne dayamaktadır.

Balık ürünlerinden birçok yemek tarifi bulunan ülkenin "Balık Festivali" her yıl Nisan ayında yeni balık yemekleri yapmak ve tatmak amacıyla Abovyan'da düzenlenmektedir.

Mayıs ayında yapılan "Dolma Festivali" Armavir bölgesinde bulunan anıt kompleksi "Sardarapat"ta yer almaktadır. Bu festivalin amacı ise festival konuklarının lahana çeşitlerini göstererek bunların hazırlanmasına yönelik tarifleri anlatmaları ve Ermeni yemeklerini sevdirmek amaçlanmaktadır. Festival günü antik yemeklerinin orijinal haliyle tekrar hazırlandığı bir yarışma düzenlenmektedir. Festivale kutlamalar, şarkılar, danslar ve çeşitli yarışmalarda eşlik ediyor.

Bir haziran ayı festivali olan "Bread In The Mountains" ilişileri güçlendirmek ve ekmek kültürünü tanıtmacak amacını gütmektedir.

Goris'te yer alan “Gifts Of Syunik” festivalinde ziyaretçiler duttan votka yapmını izleme ve tatma şansını elde etmektedirler. Yöresel şarkılar, danslar, elişi ürünler eşliğinde geleneksel Syunik yemekleri ve içecekleri tadılmaktadır.

Ağustosta kutlanan "Navasard Festival", eski Ermeni yeni yılının kutlanmasıdır. Festival süresince hazırlanan geleneksel yemekler yeni yıl kutlamaları sırasında sunulmaktadır.

Her yıl Ağustos ayının ikinci pazarında halılar festivali olan "Festival Of Carpets" Dilijan'da düzenlenmektedir. Geleneksel sergilerin ve Ermeni halılarının satışlarının yanı sıra konukların Ermeni sanatçıların sanat eserlerini görme fırsatları olacaktır. Dilijan'da ağustos ayında düzenlenen bir başka festival ise çilek ve bal temalı "Festival Honey And Berries"tir.

Ermenistan farklı bölgelerinden gelen amatör aşçıların ve profesyonel şeflerin 40'dan fazla çeşitli kebap yaptıkları "Barbekü Festivali" eylül ayında Akhtala'da kutlanmaktadır. Festival bunun yanı sıra Ermeni ulusal şarkılarının, danslarının ve geleneksel oyunların dâhil olduğu bir konser düzenlenmektedir. En iyi tat, en iyi tasarım ve en iyi fikir festivali kazanmaktadır.

01-10 Ekim'de "Ulusal Tiyatro Festivali" düzenlenmektedir.

10 Ekim'de Khachik'te düzenlenen "Festival Of Gata"da dünyanın en büyük gatasının pişirilişine tanık olunmaktadır. Birçok etkinlik bu süreçte yer almaktadır.

Artsakh'ta düzenlenen "Wine Festival" ekim ayının üçüncü pazarında kutlanmaktadır. Festival süresince Karabağ'ın en iyi şarapları tadılmakta ve görülmektedir, Karabağ geleneksel üretim yöntemleri gösterilmektedir.