Kosova Mutfağı

Sırbistan, Arnavutluk, Türkiye ve Yunan mutfağı esintileriningörüldüğüKosova’da karşınıza çıkacak en iyi restoranlar genelde büyük şehirlerin yakınlarındaki köylerdir. Özellikle et yemekleri ve deniz ürünlerinin ağırlıkta olduğu Kosova mutfağında alabalık, levrek ve somon oldukça yaygın ve popülerdir. Pek çok Avrupa ülkesine göre daha ucuz olduğu söylenebilecek Kosova’da pek çok börek çeşidiyle karşılaşacaksınız. Aynı zamanda ayran ve yaprak sarması gibi Türk mutfağına özgü tatlara da rastlayacağınız ülkede fli adını verdikleri ve payı andıran hamur işi hemen her restoranda mevcuttur.

Daha çok ev yemeği tarzı yemeklerin ağırlıkta olduğu ülkede salatalık, yeşil domates ve biber her salatada bulunur. Raznjici adını verdikleri şişe geçirilmiş et ile cevapcici dedikleri kömürde pişirilmiş ve sarımsak ve baharatlarla tatlandırılmış et yemeği gibi geleneksel lezzetlerinin mutlaka tadına bakın.

Ülkenin belli başlı yerel içecekleri arasında slivovica dedikleri erik konyağı ve daha çok Priştine’de yetiştirdikleri üzümlerden elde ettikleri vranac şarabı gelir. Ayrıca Türk kahvesi, boza ve rakıyı andıran rakija da ülkede çokça tüketilir.

Bahşiş oranının yaklaşık yüzde 10 olduğu ülkede alkol tüketim yaşı en az 18’dir.