Google+

Arama formu

Bahir Dar

Deniz kenarı anlamına gelen bahir dar, Etiyopya’nın önde gelen...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 ETB = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 15℃
Şub 17℃
Mar 20℃
Nis 20℃
May 20℃
Haz 19℃
Tem 17℃
Ağu 17℃
Eyl 17℃
Eki 18℃
Kas 17℃
Ara 15℃

Bahir Dar (Etiyopya) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bahir Dar (Etiyopya) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Deniz kenarı anlamına gelen bahir dar, Etiyopya’nın önde gelen turistik şehirlerinden biridir.  Şehir konum olarak, ülkenin en büyük gölü Lake Tana ve Blue Nile (Mavi Nil) çevresinde bulunmaktadır. Mavi Nil nehri ise şehre yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. 16 ila 17.yüzyıl aralarından Etiyopya’da kurulan geçici başkentlerden biri durumundaydı. Kent Etiyopya’nın en büyük üçüncü şehridir ve yaklaşık olarak 201.450 nüfusa sahiptir. Bölgenin resmi dili ise Amharca’dır. Etiyopya’nın kuzeyinde bulunan bu yerleşke, Addis Ababa ve Dire şehirlerini çevreleyen, idari olarak özel alan olarak kabul edilen bir bölgedir. 

Kent, diğer bir önemli şehir olan Gojjam ile de kültürel bir bağ içindedir. Ayrıca ulaşım imkanları bakımından son derece gelişmiştir. Öyle ki Etiyopya Havayolları, Bahir Dar ile başkent arasında ve ayrıca kuzeybatıdaki Gondar ile tarifeli uçuşlar gerçekleştirmektedir.

Şehir, Afrika’nın genel yerleşimlerine oranla son derece bakımlı ve temizdir. Özellikle sahip olduğu doğal güzelliklerinden bir olan gölleri turistler arasında da oldukça popülerdir.  Kent Fransızlardan İtalyanlara dönemin birçok kültürüne ev sahipliği yapmıştır.