Bilecik Festivaller

Bilecik festivalleri yöreye özgü konu başlıklarıyla düzenleniyor. Özellikle kurtuluş günleri ve anmalar ön plana çıkıyor.

Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri (Eylül ayının ikinci haftası): Yaklaşık 700 yıllık bir geçmişi olan şenlikler Yörük Bayramı olarak da bilinmektedir. Her yıl eylül ayının ikinci haftasının son üç gününde, Türkiye’nin çeşitli illerinden ve Kafkas şehirlerinden gelen Yörük aşiretleri Söğüt ilçesinde bir araya gelmektedir. Şenlikte Yörüklerin günlük yaşantıları, kıyafetleri, kına gecesi gibi özel günlerdeki gelenek görenekleri canlandırılır, cirit oyunları düzenlenir ve konuklara pilav ikram edilir.

Bilecik’in Kurtuluşu Şenlikleri & Ahilik ve Şeyh Edebali Kültür Şenlikleri (6 Eylül): Kurtuluş şenlikleri her yıl şehir merkezinde törenlerle, konserlerle ve folklor ekiplerinin gösterileri eşliğinde kutlanır. Osmanlı’nın manevi mimarı olarak bilinen Şeyh Edebali ve ahilik konularının ele alındığı bir de sempozyum düzenlenir. Şeyh Edebali’nin türbesini ziyaret eden konuklara ise türbe çevresinde şenlik pilavı ve üzüm ikram edilir.

İnönü Şehitlerini Anma Günü (1 Nisan): İkinci İnönü Zaferi kutlamaları ve şehitleri anma törenleri Bilecik’in Bozüyük ilçesinde gerçekleşmektedir. Her yıl 1 Nisan’da Bozüyük ilçe merkezinde resmî törenler düzenlenir. Ardından Metristepe Anıtı ve Akpınar Şehitliği ziyaret edilir.