Brasilia Festivalleri

naom_5971d2a2bcdd0.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Brasilia, yerel halk başta olmak üzere birçok yabancı turistin de ilgisini çekmektedir. Brasilia’da yapılan en önemli festivallerin başında gelenleri sizin için aşağıda sıraladık.

Parintins Folklore Festival: Her yıl haziran ayında gerçekleştirilen Parintins Folklore Festival, Amazon yaşamının dans ve renkli kıyafetlerle anlatıldığı bir festivaldir. Festival yaklaşık üç gün sürmekle beraber, yapılan yarışmalarla da daha heyecanlı hale getirilmektedir. Özellikle ilkel dönemdeki yaşamın ön plana çıkarılmaya çalıştığı bu festivalde oldukça renkli kareler ortaya çıkmaktadır.

Christmas in Brazil Festivali: Aralık ayında kutlanan ve oldukça fazla katılımcıyı her yıl Brasilia’ya çeken Christmas in Brazil Festivali, diğer batı kültüründeki yeni yıl kutlamalarından oldukça farklıdır. Bu farklılığın temel sebebi ise Brezilya halkının kendi geleneksel kültürlerine ve danslarına bu kutlamalarda yer vermesidir. Oldukça eğlenceli olan Brezilya halkı, yeni yıl kutlamaları için Avrupa’nın birçok şehrinden insanı aralık ayında Brasilia’da ağırlamaktadır.

Brasilia Cinema Festivali: Uluslararası Brasilia Film Festivali, her yıl ekim ayında gerçekleştirilmektedir. Brezilya’nın ve dünyanın farklı yerlerinden misafirleri ağırlayan Brasilia, ekim ayında sinemaseverleri bir araya getirmektedir. Filmler Portekizce olsa da İngilizce alt yazı seçeneğini de sizlere sunmaktadır.

The Japanese Festival: 120 yıldır Japonya ve Brezilya dostluğunun kutlandığı The Japanese Festival, Japon kültürünü merak edenlerin akın ettiği festivallerin başında gelir. Her yıl ağustos ayında kutlanan festival, iki gün sürmekte ve geleneksel müzikal gösterilerle sonlandırılan eşsiz bir festivaldir.

Festa Junina: Haziran ayının ortalarında başlayan festival, tipik Brezilya yemeklerinin yendiği, geleneksel kıyafetler ve havai fişek gösterileri ile kutlandığı eğlenceli bir festivaldir. Bu festival başlangıçta Portekiz kolonisinden kurtulmak amacıyla düzenlenmiştir. Bugün müzik eşliğinde kutlanan festival mutlaka görülmeye değerdir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.