burger-1990947_960_720.jpg

Brasilia şehri son dönemlerde kurulan modern bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla Brasilia mutfağı da çok köklü bir geçmişe sahip değildir. Şehirde bulabileceğiniz yemek kültürünün çoğunluğu Brezilya’ya ait olmakla beraber, sonradan gelen insanlar şehir mutfağına katkıda bulunmuştur. Şehirde bulabileceğiniz diğer ünlü mutfaklar arasında Portekiz, Meksika ve Fransız mutfakları bulunmaktadır.

Türk kültürüne çok uzak olmayan Brezilya mutfağında, genellikle pirinç, fasulye ve sebze yemekleri ağırlıklı olarak bulundurmaktadır. Brezilya’nın en ünlü yemeği ise siyah fasulye, dana ve domuz eti ile yapılan feijoada yemeğidir. Brezilya’da en çok kullanılan yemek pişirme tekniği ise ızgara, sote, fırın, kaynatma ve tencerede pişirme yöntemidir. Brezilya mutfağında yemeklerle beraber meyve de oldukça fazla kullanılmamaktadır. Baharatseverler ise Brezilya’da damak tatlarına uygun olarak birçok baharatlı yemek bulabileceklerdir. Brasilia’ya gelmişken ülkenin ünlü içli köftesi olan coxinha yemeği denenmelidir. Bunun yanında ülkenin ulusal yemeği olan ve bir çeşit mangalda ızgara şeklinde yapılan chourasco kesinlikle denenmesi gereken tatlar arasında yer almaktadır.

Brasilia’da tatlı kültürü de oldukça gelişmiş ve adını duyurmuştur. Tatlılarda genellikle Portekiz etkileri görülmektedir. Köpüklü tatlılar ve meyveli pudingler ülkede denemeniz gereken tatlılar arasındadır. Bunun yanında Brasilia’da muhakkak Brezilya kahvesi denenmelidir. Bilindiği üzere Brezilya dünya kahve ihracatında bir numarada yer almaktadır. Bu sebeple Brasilia’da tatlı ile kahveyi mutlaka denemelisiniz, hatta hediyelik olarak yanınızda da getirebilirsiniz.

Brasilia’da keyifle yemek yiyebileceğiniz önemli restoranlar arasında ise Brazilian American Burgers, Taypa Restaurant, Ticiana Werner Restaurant, New Koto Restaurant, Coco Bambu Lago Sul, Casa de Biscoitos Mineiros, Daniel Briand Patissier e Chocolatier, Los Baristas Casa de Cafés, Parfait Croissant Bistro ve Clandestino Café e Música bulunmaktadır.

Brasilia’da bahşiş sistemi ise faturaya dâhil edilerek sizlere sunulmaktadır. Brasilia’da bahşiş oranı ise tıpkı Avrupa’da olduğu gibi yüzde on oranındadır. Self servis restoranlarda yani yemeğinizi kendinizin gidip aldığınız restoranlarda ise bu ücret talep edilmemektedir.