Quito Şehir İçi Ulaşım

exhaust-fumes-372679_960_720.jpg

Otobüs: Quito 3 elektrikli otobüs hattına sahiptir. Bunlar Trole, Ecvia ve Metrobus olarak adlandırılır. Otobüs numarası yoktur, hangi otobüse bineceğinizi otobüsün üzerinde yazan ilk ve son durak isimleriyle anlayabilirsiniz. Otobüsler sabah 06.00 ile 09.00 arası çalışmaktatır. Ayrıca yeşil otobüsler şehrin dışındaki alanlara gider. Tüm toplu taşıma araçlarında hırsızlık ihtimaline karşı çantalarınıza dikkat etmenizde yarar vardır.

Araba: Tek yön caddeler ve trafik sebebiyle Quito’da araba sürmek değişik bir deneyim olabilir. Gece arabayı caddeye park etmemelisiniz. Şehrin her yerinde özel garajlar vardır ve akşam onlardan birini tercih edebilirsiniz.

Bisiklet: Şehrin bisiklet paylaşım programına (BiciQuito) kayıt yaptırıp bisikletleri bedavaya kullanabilirsiniz. Doldurmuş olduğunuz başvuru formu ve pasaportunuzun renkli fotokopisi ve Ekvador’a giriş damgasıyla ulaşım ajansına (Agencia Metropolitana de Tránsito on Avendia Amazonas) kayıt yaptırabilirsiniz. Bir kez kayıt olduktan sonra herhangi kiralama istasyonundan bisikleti alabilirsiniz.

Taksi: Taksilerin çoğu sarı renktedir. Trafik saatlerinde, pazar günlerinde ve yağmurlu günlerde boş taksi bulmanız zor olabilir. Taksiler yasal olarak gün içinde taksimetreyi kullanmak zorundalardır ama bazen taksiciler şehir içinde gideceğiniz yere tutacak fiyattan daha fazlasını isterler. Taksicilerin bazıları taksimetrelerinin olmadığını ya da bozuk olduğunu söylerler ama buna inanmayıp başka taksi bulmanızı ve taksimetreyi kolay görebileceğiniz yere oturmayı tercih etmenizi ve sürekli kontrol etmenizi öneririz.

Geceleri ise birçok taksici taksimetreyi kapatır ve taksi açılış miktarı ile ödeyeceğiniz fiyat değişir. Taksiye binmeden önce ödeyeceğiniz para konusunda anlaşmalısınız. İstedikleri miktar çok yüksek ise daha uygun bir fiyata indirmeye çalışın ya da başka bir taksiciyle anlaşın. Taksiciler alacakları fiyatı kişi başına değil, gidilecek yol başına alır. Taksicilerin çoğunun büyük miktar parayı bozamayacaklarını da aklınızda bulundurun ve bozukluklar taşımaya özen gösterin. Bahşiş genellikle kabul etmezler. Ayrıca tercih edebileceğiniz birçok telefon uygulaması vardır. Başlıcaları Uber ve Lyft’dir. En gelişmiş olanı ise EasyTaksi’dir.