Boracay Adası Gezilecek Yerler

Esen tatlı rüzgâr ile güneşin kavurucu sıcaklığından rahatsızlık duymadan pek çok aktiviteye katılıp adayı rahatlıkla keşfe çıkabilirsiniz. Boracay Adası’na rotasını çeviren turistler sadece adayı keşfetmekle kalmayıp tekne turları ile adayı çevreleyen diğer adaları da ziyaret edebilirler. Kolay ve basit ulaşımı ile ada içerisinde ziyaret etmek istediğiniz pek çok yere yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Adada sadece kısa bir yürüyüş yaparak bile hayran hayran etrafı izleyip çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Şehirlerin kirli ve gürültülü havasından bunalan ve kendini doğal bir ortama bırakmak isteyenler için Boracay Adası ideal bir tatil merkezidir. Adada bulunan mağaraları görebilir, plajda voleybol oynayabilir ya da sadece Hindistan cevizlerinin gölgelediği yerlere oturup adanın eşsiz havasının ve güzelliğinin tadını huzurlu bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Her saat başı düzenlenen tekne turları ile adanın etrafını dolaşıp çevre adalara da ulaşım sağlayabilirsiniz. Geleneksel örümcek şeklinde olan teknelerle gün batımını izleyebilir ve kartpostalları aratmayacak fotoğraflar çekebilirsiniz.
 

Boracay Adası Gezilecek Yerler

Boracay Adası’nda yapabileceğiniz alternatifler her ne kadar az görünse de adanın kendine has yapısıyla her bir yerinden büyülenerek döneceğiniz bir tatil olacaktır. Gerek turkuaz rengindeki suyu, bembeyaz kumsalları ve gerekse yemyeşil doğasıyla unutamayacağınız bir tatile adım atmış olacaksınız. Boracay Adası’nda keşfedebileceğiniz yerler; dünyaca ünlü White Beach (Beyaz Kumsal), binicilik deneyimi yaşamak isteyenler için Boracay Horse Riding, StableWilly’nin Kayası, The Bad Cave (Yarasa Mağarası), Bulabog Beach, Puka Beach (Yapak Beach) ve adrenalin arayanlar için Ariels Point. Ayrıca ada etrafında bulunan bu adayı da ziyaret edebilirsiniz: Kristal Cow Adası.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

White Beach (Beyaz Kumsal)

republic-of-the-philippines-1632594_960_720.jpg

Dünyanın en iyi 3 plajı arasında yer alan White Beach, Boracay Adası’nın en gözde yerlerinden biridir. 4 km uzunluğunda olan plajın her yerinden denize ücretsiz bir şekilde girilebilir. Bembeyaz kumsalın turkuaz denizin ve güneşin tadını burada doyasıya çıkarabilirsiniz. Plaj boyu yer alan kafe ve restoranlarda uygun fiyatlarla yemek yiyip manzarayı izleyebilirsiniz. Ayrıca Boracay Adası’nda en güzel gün batımlarından birini yine burada izleyebilirsiniz. White Beach Plajı 3 ayrı bölümden oluşmaktadır.

Station 1: Oldukça hareketli ve eğlencenin 7/24 devam ettiği bölgedir. Daha çok genç turistler tarafından tercih edilir.

Station 2: Daha çok alışveriş merkezlerinin bulunduğu, oteller, kafeler ve restoranların olduğu bölümdür. 1. bölgeye göre daha sakindir.

Station 3: Balayı için gelen çiftlerin tercih ettiği bölgedir. Diğer iki bölgeye göre daha sakindir. Kafa dinlemek için gelecek turistlerin konaklamak için tercih edebileceği bir bölgedir.

Willy’nin Kayası

boracay-349234_960_720.jpg

Boracay Adası’nın en gözde yerlerinden biri olan White Beach’in sembolü haline gelmiş bu kayalıklar ada var olduğundan beri vardır. Kumsalda yapacağınız keyifli bir yürüyüşün ardından Willy’nin kayalıklarına çıkıp turkuaz sularını arkanızda bırakarak güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Gündüzü de gecesi de ayrı güzellikte olan kayalıklarda fotoğraf çekilebilirsiniz. White Beach’in 1. bölgesinde yer alan kayalıkların üzerinde Bakire Meryem heykelinin bulunduğu bu kayalıklara insanlar yüzerek veya yürüyerek ulaşım sağlayabilmektedir. Gelgitler ile yolu açılan kayalıklara sular çekildiğinde yürüyerek, yükseldiğinde ise yüzerek ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca bu kayalar Willy’s Rock olarak da bilinmektedir. Willy’nin kayalıklarına giderken D-Mall’da uğrayabilirsiniz. D-Mall’da bulunan Hobbit House adında cücelerin işletmeciliğini yaptığı bara uğrayıp lezzetli biraların tadına bakabilirsiniz.

The Bat Cave (Yarasa Mağarası)

boracay-island-philippines-bat-cave-800x300.jpg

The Bat Cave, adrenalin tutkunları için ideal bir gezi olacaktır. Macerayı seviyorsanız Boracay Yarasa Mağarası’nı keşfe çıkmayı denemelisiniz. Medeniyetin dokunmadığı oluşum, büyüleyici adadaki doğal güzelliklerin görüntüsünü gözler önüne seren muhteşem bir yer. Adanın batısında yer alan bu mağaraya turlar eşliğinde gidebilirsiniz. Küçük meyve yarasalarının yaşadığı mağara pek çok turistin ilgisini çekmektedir. Mağara karanlık olduğundan gezerken yarasaları görmek için yanınızda bir el feneri bulundurmanız gerekmektedir. Mağaranın sonunda bulunan göletten okyanusa açılan kanal ile yüzerek ulaşabilirsiniz. Mağara gezisi için rehber turları düzenlenmektedir. Yarasa Mağarası’na ulaşım sağlarken ormanda kısa bir yürüyüş yapabilir ve yeşillikler içinde güzel kareler yakalayabilirsiniz. Orman içinde rahat yürüyebilmek için yerli halkın sattığı kıyafetlerden ve ayakkabılardan satın alabilirsiniz.

Giriş ücreti: 50 Peso

Rehber Turu: 2500 Peso

Bulabog Beach

Palm-Breeze-Villa-Beach.jpg

Bulabog Plajı, adadaki diğer ana beyaz kum plajıdır. Plaj, Boracay'ın doğusunda kalmaktadır. Bulabog Plajı’ndan 10 dakika içerisinde White Beach’e yürüyerek ulaşabilirsiniz. Adanın bu tarafındaki kum White Beach kadar yumuşak ve ince olmasa da Bulabog Beach, Boracay’ın su sporları merkezi haline geldiğinden hoş bir havaya sahiptir. Plaj, 2,5 km olup adanın doğu tarafında bulunmaktadır. Kasım ayından nisan ayına kadar, Bulabog Plajı, Boracay’ın uçurtma binişi ve rüzgar sörfü aktivitelerinin yapıldığı en gözde yeridir. Aynı zamanda Asya’nın en iyi plajıdır. Mayıs ayından ekim ayına kadar Boracay'ın su sporlarının düzenlendiği merkezdir. Her yıl birkaç uluslararası rüzgâr sörfü ve uçurtma sörfü (Kitesurf) yarışması burada düzenlenmektedir. Yaz mevsiminde rüzgâr yön değiştirdiğinde muz botu, jet ski, uçan balık ve parasaling gibi diğer su sporları da yapılmaktadır. D'Mall'a yürüyerek 5 dakika, White Beach'e 10 dakika uzaklıktadır. Bu eşsiz plaj topluluğundan yararlanacak harika tatil beldeleri ve otelleri vardır. Plaj kıyı resifleri tarafından korunmaktadır. Daha az gelişmiş olduğundan burada Boracay otelleri genellikle White Beach'ten daha sessizdir. Ayrıca Bulabog Plajı "Asya'da Bir Numaralı Uçurtma Yat Limanı" unvanını da kazanmıştır.

Puka Beach (Yapak Beach)

Boracay-1.jpg

Adanın kuzey ucunda bulunmaktadır. Yıllardır bozulmamış doğal sahili ile Boracay Adası’na bir daha hayran kalmanızı sağlayan cennet olarak adlandırılan bu plaja tekne ile veya White Beach’ten trisiklet kiralayarak 10-15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Plaj girişinde yerli halkın plajdan topladığı taşlar ile yaptıkları takılardan, süs eşyalarından, deniz kabuklarından ve el yapımı elbiselerden satın alabilirsiniz. Ayrıca sahilde biraz ilerledikten sonra plajda bulunan küçük restoranlarda sipariş üzerine yapılan taze deniz mahsullerinin tadını çıkarabilirsiniz. Sahilin sağ ucunda bulunan bara da gidebilirsiniz. Sesten ve kalabalıktan sıkılanlar için Filipinlerde gidilebilecek en iyi yer Puka Beach’tir. Plaja erken saatlerde gitmeniz tavsiye edilir. Plajdaki şezlonglar diğer plajlardaki şezlonglara göre daha büyük ve konforludur. Tertemiz olan denize girebilir ve deniz kabuklarıyla dolu sahilde kısa bir yürüyüş yaparak deniz kabuğu toplayabilirsiniz.

Ariel’s Point

ariel-s-point.jpg

Boracay Adası’nda adrenalin arayanlar için gidilmesi gereken bir başka yer ise Ariel’s Point’tir. Adanın en çok turist çeken popüler yerlerinden biri olma özelliğini yıllardır korumaktadır. Düzenlenen turlar ile Ariel’s Point’e ulaşım sağlayabilirsiniz. Günlük turlar haftanın her günü yapılmaktadır. Yeme içme de dâhil olmak üzere tur fiyatları kişi başı ortalama 70 TL civarındadır.

Ariel’s Point, konukların dalış yapmak, kayak yapmak, kürek çekmek için tercih ettiği bir yerdir. Biletler, Boracay’ın beyaz sahilinde bulunan Station 1’deki Ariel’in Evi’nden satın alınabileceği gibi çevrimiçi de satın alınabilir. Denize 5-8 ve 15 metre yükseklikte bulunan atlama yerlerinden turkuaz Boracay’ın adeta akvaryum gibi gözüken sularına kendinizi bırakabilirsiniz veya kayalıkların yanında bulunan barlarda oturup denize atlayanları da izleyebilirsiniz. Daha çok 20’li yaşlarındaki gençlerin tercih ettiği bir yer olmasına rağmen her yaştan insanın gidip eğlenebileceği bir yerdir.

Kristal Cow

tumblr_inline_n6catrqAxr1qdn7b8.jpg

Boracay Adası’nın çevresinde bulunan adalardan biridir. Boracay'ın ana topraklarına sadece 10-20 dakika uzaklıkta, bir günlük tur aktivitesidir. Hem yerel hem de uluslararası turistlere hitap eden bir “hepsi bir arada” durak adası olarak bilinmektedir. 2,5 hektarlık bir alandan oluşan özel bir adadır. Kendine has beyaz kumsallarında ve iki körfezin olduğu yerde şnorkel ile iyi hava şartlarında yüzebilirsiniz. Pazar günlerinden cumartesiye her gün 08.00'den 17.00'ye kadar (son giriş saat 16.30) açıktır. Bir tekne kiralayarak deniz ulaşımı aracılığıyla Crystal Cove Adası’nı ziyaret edebilirsiniz. Güne başlarken kahvaltınızı Crystal Cove Adası’nda yapabilir ve daha sonra şnorkel ile dalış yapabilirsiniz. Pitoresk ortam, küçük patikalar ve kulübeler ile adayı çevreleyen turkuaz sularının eşsiz görüntüsüne hayran kalacaksınız.

Adada bulunan mağaraları gezebilir, koylarda denize girebilir ve turistler için yapılan doğal taşlarla çevrili yolda yürüyüş yapabilirsiniz.

Boracay Horse Riding Stable

Tertemiz denizi, bembeyaz kumsalları ve daha birçok güzelliği ile turistlere rüya gibi bir tatil yaşatan Filipinler’in gözbebeği olan Boracay Adası’nda yok yok diyebiliriz. Yorucu su sporlarının, doğa yürüyüşlerin ve harika bir gün batımının yanında Boracay Adası turistlere çok güzel bir aktivite daha sunmaktadır. Eğitimli atlara binerek bembeyaz kumların üzerinde at binebilir, adada kısa bir tur atabilir veya ormanı keşfe çıkabilirsiniz. Kolay kontrol edilebilen uysal atlar ile turunuzu rahatça gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bunları yaparken yanınızda bulunan eğitmenler ile güvenli ve gönül rahatlığıyla at binebilirsiniz. Ayrıca her yaşa uygun olan aktiviteye çocuklar da katılabilmektedir. Ters at binerek kovboy rüyasını gerçek hale getirebilirsiniz. Binicilik yaparken Boracay Adası’nın en üst tepesine çıkarak adanın eşsiz manzarasını tepeden izleme fırsatını bulabilir ve aynı zamanda Panay’ı da görebilirsiniz. Maksimum ağırlık en fazla 250 kilodur. Ücret ise kişi başı 1.000 PHP’dir.

Adres: White Beach Path, Boracay Bulabog Road, Balabag, Malay, 5608, Filipinler

Telefon: +63 36 288 3311

Çalışma saatleri: 06.00- 18.00 arası