Grasse Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2406007.jpg

Fransa’nın Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesindeki küçük kent Grasse hem bir kış sayfiye kenti hem de Fransa parfüm sanayisinin merkezidir. Kentin kuzeybatısında Cannes,batı ve güneybatısında ise Nice vardır. Fransız riviyerasındaki 44.44 kilometrekareye yayılmış bu kent ve çevresindeki köylerde yasemin, lavanta, gül, sümbül gibi pek çok çiçek yetiştirilmektedir.

Dünyanın parfüm başkenti olarak kabul edilen Grasse Fransa’nın yemek ve kozmetik sektöründe kullandığı doğal aromaların üçte ikisinin üreticisidir. Kendine has mikro klimasının farklı türden çiçek yetiştirme konusunda imkân sağladığı kentte deniz etkisiyle havanın çok soğuk olmamasının da payı vardır. Yılda 27 ton yaseminin yetiştirildiği kent küçük tatlı meyveleriyle de ünlüdür.

Ortaçağ döneminde deri tabakhanelerinin Fransa’daki merkezi olan kent, uzun yıllar bu endüstride yoğun şekilde çalışmıştır. Her ne kadar oldukça kaliteli deriler üretseler de derinin kötü kokuyor oluşuna da çözüm bulmak gerekliliği kentte yeni bir sektörü de doğurmuştur. Bugün kentin meşhur parfüm fabrikalarından birinin kurucusu olanGalimard parfümlü deri eldiven fikrini geliştirmiştir. Yaptığı bu hediyeyi İtalyan Medici ailesinden Catherine de Medici’ye hediye etmesinin ardından birden bire popüler olan bu fikir sarayda da hızlıca yayılmıştır. Yüksek vergi oranları gibi sebeplerle deri endüstrisinden uzaklaşan Grasse, çiçek yetiştirme ve parfüm üretimiyle çok daha özel bir konuma yerleşmiştir. Patrick Süskind’in Koku kitabına konu olan Grasse aynı zamanda ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın da hayatının son günlerini geçirdiği kenttir.

Tanıtım videosu: https://vimeo.com/58877289