Google+

Arama formu

Cape Town Şehir İçi Ulaşım

Cape Town Şehir İçi Ulaşım
westerncape.gov.za

Şehirde çoğu kişi taksi ve dolmuş kullanırken, ucuz ve hızlı olmasından dolayı uzun mesafeli yolculuklarda metro tercih edilmektedir. Ayrıca gidilecek yere göre klasik trenlerle de ulaşım imkânı bulunur. Yine büyük şehirlerde görülen iki katlı otobüsler Cape Town turu yapmak isteyen kişiler için idealdir. Bir başka alternatif ise araba kiralamaktır. Kimseye bağlı kalmadan özgürce ve daha güvenilir seyahat etmek isteyenler için bu hizmeti uygun fiyatlara sağlayan yerler mevcuttur.

Şehir Turu Araçları:

Mavi ve kırmızı renkte olmak üzere farklı rotalar izleyen iki tür araç bulunmaktadır. İkisinin de ücreti aynı olan bu araçların biletini çevrimiçi olarak aldığınız takdirde fiyatta indirim uygulanmaktadır.

Mavi araçlar Kirstenbosch Gardens, Imizamo Yethu Township, Hout Bay and V&A Waterfront. rotalarını içeren 13 güzergahdan geçmektedir. Her 45 dakikada bir hareket eden bu otobüsler sabah saat 9.10’da hizmet vermeye başlamaktadır.

Kırmızı otobüsler ise toplamda 16 farklı güzergaha hizmet vermektedir. Bunlar arasında Table Mountain, The Castle, District Six, Camps Bay and V&A Waterfront var. Bu otobüsler de 20 dakikada bir hareket etmekte olup sabah kalkış saatleri ise 09.15’tir.

Dolmuş

Şehir içi ulaşımda iyi bir alternatif olan dolmuşlar 1 Rand gibi bir bedel karşılığında hizmet sunmaktadır.
 
Taksi

Taksiyle ulaşım sağlamak isteyenler için standart bir taksi ücreti yoktur. Farklı duraklara bağlı taksilerin farklı fiyat politikası vardır. Örneğin Sea Point firması taksimetre ücreti kilometre başına 3.70 Rand olmaktadır. Bazı taksi firmalarının iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir.

Metro Tren

20- 30 dakika arasında yapılan yolculular için ücretler hatta göre 7 rand ve 22 rand arasında değişmektedir.
Hatlar ise; Güney Hattı (Southern Suburbs’tan Simon's Town’a), Cape Kumsal Hattı ( Athlone’dan Retreat’a), Merkez Hattı ( Langa’dan Mitchell’s Plain’e), Khayelitsha and Bellville ve Güney Hattı (Bellville’den Paarl’a)

Araba Kiralama

Cape Town’da en az 25 yaşında ve 5 senelik ehliyet sahibi olan herkes araba kiralayabiliyor. Günlük kiralama ücreti 200 Rand civarında.

Bazı Araba Kiralama Şirketleri:

  • Avis: 021- 934 08 08/ 0800- 021 111
  • Budget: 021- 934 02 16/ 0800- 016 622
  • Dolphin: 021- 934 22 65
  • Imperial: 021- 934 02 13
  • Tempest: 021- 386 21 60

Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Güney Afrika’nın en büyük ikinci havaalanı olan Cape Town Havaalanı’ndan şehir merkezine 22 km. mesafe bulunmaktadır. Şehir merkezine ulaşmak için taksileri ya da minibüsleri kullanabilirsiniz. Taksi ücreti ortalama 120 Rand, minibüs ücreti ise ortalama 20 Rand tutmaktadır. Havalimanında serbest taksiler hizmet verse de kolaylık olması adına bazılarının iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir.
 
Taksi ile: Şehir merkezine ulaşmak için en çok kullanılan araçlardan biri olan taksiler havalimanının kapısında 24 saat boyunca bulunabilmektedir. Yaklaşık 25 dakikada şehir merkezine ulaşmak için ortalama 40-50$ arası bir ücret ödemeniz gerekir. 

Araç Kiralama: Cape Town’ı araç kiralayarak gezmek istiyorsanız buna havalimanından başlamanız yerinde olacaktır.