Seul Mutfağı

kore-yemegi-yapan-restoranlar.jpg


Seyahat sırasında gezginleri en çok heyecanlandıran nokta elbette ziyaret edilen yerin mutfağıdır. Kültürün en güzel taşıyıcılarından olan ülke mutfağı ziyaret edilen yerin yaşayışı hakkında pek çok ipucu barındırır. Seul seyahatiniz sırasında tadına bakacağınız birbirinden lezzetli yemekler sayesinde Güney Kore’nin yemek kültürünü öğrenmiş olacaksınız. Asya mutfağı genel olarak birbirinden lezzetli yemekler ve çaylar barındıran bir mutfaktır. Birbirinden çeşitli baharatlar, zengin deniz ürünleri ve elbette vazgeçilmez olan pirinç ile Seul’de adeta lezzet şöleni ile karşılaşılmaktadır. Seul mutfağının bel kemiğini pirinç ve arpa oluşturmaktadır. Bakliyatların yanı sıra fasulye de yemeklerde sıklıkla kullanılan bir malzemedir.

Bir yarımadada kurulmuş olan Güney Kore’de su ürünleri de oldukça popülerdir. Balık ve çeşitli deniz ürünleri ile yapılan yemekler Seul mutfağının karakteristik yemeklerini oluşturmaktadır. Seul’de seyyar yemek satıcıları şehri ziyarete gelenleri oldukça şaşırtmaktadır. Yemeklerin seyyar tezgahlarda sokakta satılması çoğu ziyaretçi için sağlıksız gibi görünse de şehirde hijyen konusunda sıkı yasalar uygulanmaktadır. Bu yüzden seyyar tezgahlardaki yiyeceklerin pek çoğu sertifikalı ve hijyen koşullarına uygundur. Bu sebeple seyyar satıcılardan gönül rahatlığıyla yemek yiyebilirsiniz.

Seul’da geleneksel Seul ve Güney Kore mutfağından örnekler bulabileceğiniz restoranların yanı sıra Batı kültürüne ait restoranlar da bulunmaktadır. Genellikle alışveriş merkezlerinin içerisinde bulunan hızlı yemek servisi yapan zincir restoranlardan da yemek yiyebilirsiniz.

Seul ziyaretiniz sırasında ülke mutfağına ait birbirinden lezzeti yemekleri mutlaka denemelisiniz. Bu yemeklerin başında Dak Kkochi adı verilen bir çeşit tavuk şiş gelmektedir. Çeşitli baharatlarla aromalandırılmış bu tavuk şiş benzeri yemeği genellikle sokaktaki seyyar tezgahlarda bulabilirsiniz. Ülke mutfağında deniz ürünlerinin büyük bir yeri vardır. Euomuk adı verilen yemek de bunun en lezzetli örneklerindendir. Mantı hamuru gibi bir hamurun içerisine balık sarılarak pişirilen bu börek benzeri yemek şehirdeki pek çok restoranda servis edilmektedir. Güney Kore’nin her yerinde yaygın olan ve Kimchi adı verilen aperatif yiyecek de Seul seyahatiniz sırasında mutlaka denemeniz gereken bir yiyecektir. Lahana turşusunu andıran bu yiyecek aynı zamanda vejetaryenlerin de tüketebileceği bir ürün olduğu için gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Yemeklerin adeta baş tacı olan pirinç ve çeşitli sebzelerle pişirilen Bibimbap da bölgenin yerel yemeklerindendir.

Güney Kore’de birbirinden lezzetli ana yemeklerin yanı sıra çorba kültürü de oldukça gelişmiştir. Çeşitli sebzeler ve baharatlarla hazırlanan çorbalar sıklıkla tüketilmektedir. Yeşil çay ve kahve kültürünün oldukça yaygın olduğu şehirde soju adı verilen bir içki bulunuyor. Güney Kore’nin ulusal içkisi sayılabilecek olan soju alkollü bir içecektir ve diğer pek çok içkiden ucuzdur. Sojunun yanı sıra sikhy, gingseng ve pirinç şarabı Kore’nin en meşhur içecekleri arasındadır.