Hasankeyf Mutfağı

Hasankeyf mutfağının en önemli lezzetleri, bol yağlı et yemekleri, hamur işleri, yöreye özgü çorbalar, tiftik kıçıl denilen ve çamurdan yapılmış ocaklarda pişirilen tandır ekmeği ve taş ekmeği Hevra’dır.

Popüler restoranlar

Yol Geçen Hanı: Adını doğal bir mağaradan alan Yolgeçen Hanı, taştan yapılmış Hasankeyf Kalesi’nin altında bulunmaktadır. Dicle Nehri tarafından girilen mağaranın içinde kaleye çıkmak için gizli bir yol bulunmaktadır. Yemekleri çok iddialı olmasa da atmosfer ve güler yüz, burayı tercih edilen bir mekân kılıyor.

Cercis Murat Konağı: Mardin’deki tarihi binada hizmet veren restoranda; Kişk Çorbası, Sembusek (Kapalı Lahmacun), İkbeybet (Haşlanmış içli köfte), Irok (Kızartılmış içli köfte), Kiliçe (Mardin Çöreği) yerel lezzetlerin ilk başta gelenleridir. Mezopotamya ovasının manzarası eşliğinde tadılan lezzetler, burayı şehrin en iddialı mekânlarından yapmaktadır.

Gelüşke Hanı: Kuyumcular Çarşısı’nın devamındaki tarihi yapıda hizmet veren restoran Midyat’ta bulunmaktadır. Menüde her türlü kebap çeşidi yer almaktadır.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.