Dubrovnik’e Ne Zaman Gidilir?

dubrovnik-2772356_960_720.jpg

Akdeniz ikliminin görüldüğü bu şehirde, kışın hava çok soğuk olmadığından kış aylarında da ziyaret tercih edilebilir fakat plaj tatili yapmak, güneşin ve denizin tadını çıkarmak istiyorsanız yaz ayları bunun için oldukça uygun olacaktır.

Şehri gezmek, surlarını, katedrallerini görmek, tarihî yapısını incelemek istiyorsanız sonbahar ayları daha uygun olacaktır. Kış ve ilkbahar aylarının oldukça yağış alması ve yaz aylarının oldukça sıcak ve kurak geçmesi yapılan yürüyüşlere engel olacaktır. Bu yüzden yaz tatili için gidilmiyor ise en uygun zamanlar sonbahar ayları olacaktır fakat yağışlara aldırmazsanız da ilkbahar aylarında Lokrum Adası ziyaret edilebilir. Şehrin botanik bahçelerinde açan çiçekler adeta cennet görüntüsü oluşturmaktadır. Bununla birlikte, eğer çok yağış olursa Lokrum Adası’nda düzenlenen tekne turları iptal olacağı için bu fırsatı kaçırabilir ve Dubrovnik’in meşhur teleferiğini kullanamayabilirsiniz.

Eğer mayıs ya da haziran aylarında gidilirse, hem sıcaktan çok rahatsızlık duyulmadan şehri baştan sona gezebilir hem de çok kalabalık olmadan denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Dolayısıyla bu iki ay muhtemelen Dubrovnik’i ziyaret etmek için en mantıklı aylardır.

Dubrovnik’ in en ünlü festivallerinden biri olan Dubrovnik Yaz Festivali bir müzik ve drama festivalidir ve her yıl temmuz ayında kutlanır. Rönesans ve Barok dönemlerinin ruhunu hissetmek isterseniz temmuz ayında bu festivale katılabilirsiniz. Haziran ayında bu şehri ziyaret edecekler ise Libertas Film Festivali’ne katılabilir ve açık havada birçok kültüre yer verilen bağımsız kısa filmleri izleme fırsatı yakalayabilir.