Google+

Arama formu

Zagreb Şehir İçi Ulaşım

Zagreb Şehir İçi Ulaşım

Zagreb iyi gelişmiş bir toplu taşıma ağına sahiptir. Şehir içi ulaşımda tramvay ve trenlerin yanı sıra kentin pek çok durağına uğrayan otobüs hatları da mevcuttur. Tramvay hatları günün 24 saati hizmet vermektedir. Gün içerisinde 15 aktif tramvay hattının olduğu kentte bu sayı gece 4’e düşer, tramvayların yerini otobüsler alır.

Kentin merkezinden en ücra köşelerine pek çok otobüs hattının bulunduğu Zagreb’debir de tarihi füniküler hattı bulunmaktadır. Kentin bir ucundan diğer ucuna giden hatta tramvay ve otobüslerde kullanılan bilet geçmektedir. Şehir içi gece yolculuk biletlerinin gündüz biletlerinden daha pahalı olduğu Zagreb’de günlük, haftalık, 15 günlük ve aylık bilet seçenekleri de mevcuttur. Gazete bayilerinden kolayca edinilebilecek biletler tüm toplu taşıma araçlarında geçerlidir.

Her 15 dakikada bir doğudan batıya güzergâhta ilerleyen tren hattının bulunduğu Zagreb’de taksimetre sistemiyle çalışan ve pazarlığa kapalı taksi ağı da vardır. Hafta sonları da dahil olmak üzere günün her saati hizmet veren taksiler özellikle havaalanından merkeze ulaşmak için tercih edilmektedir. Zagreb’e birkaç günlüğüne gitmişseniz gittiğinizde Zagreb Card almanız tavsiye edilecektir. 90 Kuna yani yaklaşık 12 Euro değerindeki kart, 72 saat geçerli olup sınırsız ulaşım imkânının yanı sıra çeşitli müze girişi, restoran ve alışveriş dükkanlarında indirim imkanı sunmaktadır.