Rotterdam’da Festivaller

Hollanda’nın en iyi festival şehri olarak kabul edilen Rotterdam birçok şehrin aksine yalnızca bahar ve yaz aylarında değil senenin her dönemi birçok festivale ev sahipliği yapar. Şehre ne zaman giderseniz gidin renkli festivallere rastlayacaksınızdır. Gastronomi festivallerinden her tarz müzik festivaline, sinema, tiyatro, edebiyat gibi kültürel festivallerden spor festivallerine, mimariden karnavallara şehirde yerel ve uluslararası sayısız festival düzenlenmektedir.

Şehrin en popüler festivalleri arasında dünya çapında tanınan festivalleri gelmektedir. Rotterdam Unlimited şehrin en büyük festivalidir. Haziran ayında gerçekleşen festival neredeyse 1 hafta sürer ve tüm şehri etkisi altına alır. Şehrin her yerinde canlı müzik, tiyatro ve dans performansları gerçekleşir. Bu festival aynı zamanda Summer Carnival ve Dunya isimli festivalleri de içerisinde barındırır. Summer Carnival şehrin en çok ziyaret edilen etkinliğidir ve ziyaretçilere oldukça renkli manzaralar sunmaktadır.

City Racing Rotterdam isimli festivalde şehrin sokaklarında Formula 1 araçları yarışmaktadır. Festival kapsamında Legend Cars Cup, Superleague Formula gibi farklı yarışlar da düzenlenmektedir. Festival süresince şehrin en hızlı haline şahit olabileceğiniz gibi Family Meydanı’nda bulunan simulatörlerle hızı kendiniz de deneyimleyebilirsiniz.

Hollandalıların resmi bayramlarından olan King’s Day (Kral’ın Doğumgünü), 27 Nisan’da bir gün-bir gece süren karnaval benzeri festivalle kutlanmaktadır. Şehrin tüm sokakları kocaman bir parti alanını andırır ve herkes turuncu giyinir. Karnaval geçitlerine, açık hava pazarlarına, sokak partilerine ve birbirinden lezzetli yiyeceklere rastlamak mümkündür. Ayrıca 26 Nisan gecesi şehrin birçok gece kulübünde Hollanda’nın en iyi sanatçılarının performanslarının yer aldığı partiler düzenlenmektedir.

North Sea Jazz, Temmuz ayında gerçekleşir ve 3 gün boyunca sürer. Dünyanın en büyük kapalı hava caz festivalidir. Festivalde 13 sahne, 200 performans ve 1500 müzisyen yer alır. Cazın her halini bulabileceğiniz festivalde Alicia Keys, Miles Davis gibi dünyaca ünlü efsanevi caz sanatçılarına rastlamak da mümkündür. Ayrıca festivalde yeni sanatçılara şans tanınan Paul Acket Award isimli bir ödül töreni de düzenlenir.

Rotterdam Uluslararası Film Festivali, Avrupa’nın en iyi film festivalleri arasındadır ve 11 gün boyunca şehirde film fırtınası estirir. Hollywood filmlerinden Asya filmlerine, kısa filmlere kadar her türlü filme yer verilmektedir. Dünyaca ünlü birçok yapımcı ve senaristin katıldığı festivalde Tiger Awards ödül töreni düzenlenir. Festival sonrası ise Rotterdam Tiyatro sahnesi bir parti alanına döndürülerek içeri girişlerin ücretsiz olduğu kocaman bir parti düzenlenir.

3 gün süren World Port Festival, Eylül ayında gerçekleşir. Mass Nehri üzerinde birçok su gösterisinin yanında su sporu yarışları, helikopter gösterileri ve bot gezileri de düzenlenmektedir. Festival boyunca havai fişek gösterileri, canlı performanslar ve pazarlar kurulmaktadır. Festivalin son gecesi oldukça hareketli bir parti düzenlenmektedir.

5 Mayıs Bağımsızlık Günü, Hollanda’nın her yerinde kutlanmaktadır. İkinci Dünya Savaşı’nın bitişi kutlanılan festivalde birçok müze, mağaza ve şehrin sembolü olan yapı ziyarete açıktır. Ayrıca, Euromast Gözlem Kulesi’nin bulunduğu parkta Bağımsızlık Festivali düzenlenmektedir. Festivalde konserler ve pazarlar yer alır.