Edinburgh Mutfağı

scotland-1893646_960_720.jpg

Edinburgh mutfağında birbirinden lezzetli ve çeşitli yemekler bulmak mümkün. Çorba konusunda geniş bir yelpazeye sahip Edinburgh’ta denemeniz gereken yemekleri sizler için derledik.

Cock a Leekie: İskoç mutfağının demir başı olarak sayılan bu çorba pırasa, tavuk ve patates karışımıyla yapılıyor. İçerisine isteğinize göre kırmızı et ya da balık eti ekleyebilirsiniz.

Haggis: Oldukça geleneksek bir yemek olan Haggis, kuzunun karaciğer, kalp, akciğer gibi organları kullanılarak yapılıyor. Bütün etler kıyma haline getirildikten sonra içerisine yulaf ve çeşitli sebzeler katılıyor. Son olarak elde edilen karışım kuzunun işkembesine doldurularak pişiriliyor.

Angus eti: İskoçya’da yetiştirilen ve dünyaya ün salmış Aberdeen adlı sığırları vardır. Bakımlarının çok iyi yapıldığı bu sığırların etleri de çok lezzetlidir. Edinburgh’a kadar gitmişken mutlaka Angus eti yemelisiniz.

Cronachoan: Oldukça hafif ve lezzetli olan bu tatlı Edinburgh’ta deneyebileceğiniz tatlar arasında yer alıyor. Hazırlanan kremanın içerisine isteğinize göre çikolata, kuru meyveler ya da mevsim meyveleri karıştırılarak hazırlanan bu tatlının mutlaka tadına bakmalısınız.