Malaga’daki Festivaller

Cabalgata_reyes_malaga_2015.jpg

Endülüslüler eğlenmeyi, festivalleri o kadar seviyor ki aşağıda detaylandırdığımız festivallere denk gelirseniz mutlaka sizin de bu atmosferi solumanız gerekecek. Endülüslülerin özel günlere verdikleri değeri ve hayata adeta eğlenmek için geldiklerini gözlerinizle göreceksiniz. Özellikle Malaga şehir festivalleri sizi bambaşka bir dünya ile tanıştıracak.

3 Krallar Bayramı: 5-6 Ocak günlerinde kutlanan 3 Krallar Günü Malaga’da katılabileceğiniz en eğlenceli festival desek abartmış olmayız. Festival Gaspar, Melchior ve Baltasar isimli 3 kralın şehre geldiği mizansen ile başlar ve küçük bir çocuk kralların Malaga’daki tüm çocuklara hediye vermesini ister. Paseo del Parque Meydanından belediye binasına kadar kortejin yürüyüşü tamamlanır. Kostüm giymiş ve abartılı makyaj yapmış peruk takmış müzisyenler, şarkıcılar, dansçılar ve ilüzyonistler halkı ve katılımcıları eğlendirir.

San Juan Gecesi: Tüm Akdenizliler eğlenmeyi çok iyi bilirler. Ancak İspanyollar en iyi bilenlerdir. Onlar için bir bahane yeterlidir bir araya gelip eğlenmek için. Her sene 23 Haziran’da San Juan Gecesi’nde herkes kumsallarda bir araya gelir ve eğlence başlar. Birileri mutlaka gitarını getirmiştir ve ateşin başında çalmaya başlarlar. Herkes içkisini kaptığı gibi kumsala iner. Herkes birbiriyle sohbet eder, dans eder. San Juan Gecesi sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder.

Endülüs Günü: 1980 yılında Endülüs Bölgesi referandum ile İspanya’dan özerkliğini kazanmıştır. Bu yüzden her sene 28 Şubat günü tüm Endülüslüler sokaklara iner ve kutlamalar yapar.

Santa Semana: Tüm İspanya çapında Nisan ayının bir haftası karnaval ve festivalle geçer. İspanyollar bir nevi baharın gelişini kutlar ancak bu Kutsal Hafta’nın dini bir anlamı da vardır. Mutlaka hayatınızda en az bir kez yaşamanız gereken bir deneyim Kutsal Hafta kutlamalarını görmektir. 5 tonluk Hz. İsa ve Kutsal Meryem heykelleri kortejin başındaki “ 3 Kuvvetli Adam” tarafından taşınır.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.