Malmö Mutfağı

salmon-518032_960_720.jpg

Öncelikle hatırlatmak gerekir ki Malmö bir liman şehridir ve bundan dolayı en güzel ve en sık tüketilen ürün balıktır. Ayrıca dünyanın balık konusunda en önemli ününe sahip olan ülkesi de İsveç’tir. Bu yüzden balık türünün en güzel örneklerini İsveç’in liman kenti olan Malmö’de bulmak ve tatmak kaçınılmaz bir fırsattır.

Malmö’de en çok tüketilen balık türü marine edilmiş ve ya tütsülenmiş balıklardır. Özellikle soman balığını marine etmek, şehirde en çok popüler olanıdır. Şehrin en iyi balık restoranı olan Johan P.’de bir akşam yemeği ziyafeti yakalayabilirsiniz.

Şehrin en ünlü ve geleneksel olarak adlandıracağımız yemeği Denizci yahnisidir. Bu yahninin yapımında biftek ve patates bilinen yahnilerle aynı olsa da, etler pişirilirken su yerine bira konması tadını diğer yahnilerden oldukça farklı kılar. Gamla Brogatan restoranında bu geleneksel yahniyi deneyebilirsiniz.

Son olarak da Türkiye’de çokça yaygın olan İsveç köftesini de yerinde yemeden gitmeyiniz.

Bu şehirde yemeklerden sonra en çok tüketilen içecek kahvedir. Şehirdeki meydanların hemen hemen hepsinde çok güzel kahveler yapan kafeler bulabilirsiniz. Özellikle küçük meydan olarak adlandırılan Lilla Torg’da çok şirin kafeler vardır. Bu kafelerden birine girdiğinizde kahvenizin yanında şehrin ünlü olan zencefilli ve ballı kurabiyelerinden alabilir, kahvenizi yudumlarken kıtır kıtır olan bu lezzetin tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca, genelde çok sıcak olmayan bir ülke olduğu için İsveç sıcak şarap konusunda gelişmiştir. Tarçın ve çeşitli baharatların da katıldığı sıcak şarabı kışın her yerde içerek içinizi ısıtabilirsiniz.