Malmö’ye Ne Zaman Gidilir?

malmo-75651_960_720.jpg

Malmö’de okyanus iklimi vardır. gulf stream akıntılarına sahip olan bu şehirde mevsimler arası sıcaklık farkları çok büyük değişiklikler göstermez. Yazın en sıcak ortalama 22 derece ile temmuz - ağustos ayları arasında iken, 17 saate yakın gündüz yaşanmaktadır. Kışın ise ocak ve şubat aylarında en fazla -1 dereceye kadar düşer. Yılın üçte birini yağışlı geçiren bu şehirde kar yağışları sık görülse bile fazla uzun sürmez.

Malmö’ye kış aylarında gitmeyi tercih edenler, şehirde bulunan Stortorget yani büyük Meydan’da halk ile birlikte buz pateni yapma fırsatı yakalayabilirler.

Soğuktan ve yağışlardan hoşlanmayanlar ise Haziran - Ağustos zamanlarını tercih edebilirler. Bu aylarda şehir sıcaktır ama Türkiye’de olduğu gibi sert ve kurak bir yaz yaşanmaz. Hava sıcaklığının en fazla 22 dereceye ulaştığı bu aylarda şehirde iki farklı festival kutlanır.

Genelde haziran aylarında kutlanan Malmö Pride, diğer adıyla Regnbagsfestivallen (Gökkuşağı Festivali), 1 hafta boyunca çeşitli etkinliklerin yapıldığı ve gerçekten eğlenceli ve rengârenk bir festivaldir. En büyük ve en eğlenceli gün olarak bu festivalde cumartesi günü özel olarak seçilir. 1995’ten beri kutlanan bu festivalde LGBTİ hakları dile getirilir. The Malmö Festival’i ise, diğer adıyla Malmöfestivalen, bir sokak festivalidir. 1985’ten beri her yıl ağustos ayında 1 hafta boyunca sokakta gerçekleştirilen bu festivalde, sanatın, müziğin, kültürün ve yemeklerin her çeşidini deneyimleyebilirsiniz. İskandinavya ülkelerinin en büyük festivali olarak bilinen bu festivale farklı ülkelerden ve şehirlerden toplamda 1,4 milyon ziyaretçi katılır.