Saas-Fee Hakkında Bilinmesi Gerekenler

switzerland-3103535_960_720.jpg

Saas-Fee, İsviçre’nin Saas Vadisi’nde yer alan büyük bir şehirdir. Şehir, Balen kasabaları ile komşudur. Saas- Fee yerleşim olarak da oldukça tarihî bir geçmişe sahiptir. Saas-Fee’de ilk yerleşim alanlarının 1304 yıllarına kadar dayandığı bilinmektedir. Şehre yerleşen ilk topluluğun Britanya ve Galler'in Roma Dönemi öncesi halkı ve onların soyundan gelen Kelt halkı olduğu bilinmektedir. Daha önceden şehrin adı ise Fee olarak anılmaktayken günümüzde Saas-Fee olarak değişime uğramıştır. Şehrin 2008 yılındaki sayımlara göre nüfusu 1.765 milyon olarak belirlenmiştir. Batı Alp Dağları’nın tam ortasında konumlanan şehir, Avrupa’nın en popüler kış turizmi bölgesidir. Hem yaz hem de kış turizmi açısından Saas-Fee, oldukça fazla kişiyi ağırlamaktadır. Şehirde sadece 3 ay değil, toplamda 10 ay boyunca kış turizmi faaliyetleri devam etmektedir. Bu da turistlerin Saas-Fee’ye gelmesi için önemli bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır.

Saas-Fee, “Alplerin İncisi” olarak bilinmektedir. Şehre yakın toplamda üç köy bulunmaktadır. Bu köyler arasında Saas-Balen, Saas-Grund ve Saas-Almagell bulunmaktadır. Yakın köylerde de oldukça fazla otel ve konaklama seçeneği mevcuttur. Saas Vadisi’ni keşfeden Kelt halkı, 18. yüzyıldan itibaren tarım ve hayvancılık ile geçimlerini sağlamışlardır. Şehrin ünlü isimler tarafından keşfedilmesi ile dolaşan şehir haberleri sayesinde birçok kişi Saas-Fee’yi ziyaret etmek için çeşitli turlar düzenlemiştir. Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisi olan Saas-Fee, kartpostal görüntüsünü andıran bir güzelliğe sahiptir. Her yıl şehre binlerce turist akın etmektedir. Bölgeyi turistik açıdan tanıtan en büyük kaynak ise gazete, dergi ve internet olmuştur.

Şehirde ve şehre yakın köylerde birçok turist bilgi ofisi bulabilirsiniz. Bu ofisler arasında Tourist office Saas-Fee, Tourist office Saas-Grund, Tourist office Balen ve Tourist office Almagell yer almaktadır. Tourist office Saas-Grund ve Tourist office Almagell ofisleri Dorfplatz bölgesinde yer almaktadır. Çalışma saatleri ise 08.30-12.30 ile 14.00-18.00 saatleri arasındadır. Tourist office Saas-Fee Ofisi ise Obere Dorfstrasse 2 bölgesinde yer almaktadır. Ofisin çalışma saatleri ise 08.30-12.30 ile 14.00-18.00 saatleri arasındadır. Tourist office Balen ise Post, Saas-Balen’de yer almaktadır. Çalışma saatleri ise hafta içi 09.45-11.30, 16.30-18.30 hafta sonu ise 09.45-12.00 saatleri arasındadır.

Deniz seviyesinden 3000 - 5000 metre yükseklikte bulunan Saas-Fee, ulaşım açısından oldukça kısıtlı imkânlara sahiptir. Bu durum giden ziyaretçilerin tercihlerine göre değişkenlik göstermektedir. Şehirde ulaşımın kısıtlı olması şehre temiz ve taze bir hava katarak insanları motive ederken, bazı ziyaretçiler açısından da hareket kısıtlılığı olarak nitelenmektedir. Şehirden uzaklaşıp dinlenmek isteyen ziyaretçiler için Saas-Fee oldukça iyi bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Temiz havası ve az nüfusu ile Saas-Fee gelenlere tam bir köy havası yaşatmakta ve gelenleri motive etmektedir.

Şehirde yer alan Allalin Restaurant İsviçre manzarasını keyifle izleyebileceğiniz eşsiz ve ihtişamlı bir yerdir. Saas-Fee’de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bu mekân yer almaktadır. 4.000 metre yükseklikte bulunan restoran 360 derecelik bir açı ile şehri izleyebileceğiniz muhteşem güzellikte yer almaktadır. Bunun yanında Ice Pavilion görülmesi gereken bir diğer önemli mekân olarak karşımıza çıkmaktadır. Şehirde tepelerde kurulmuş birçok restoran bulunmaktadır. Fakat manzarayı keyifle izleyebileceğiniz en iyi yer Allalin Restaurant’tır diyebiliriz.

Şehir eğitim açısından pek gelişme göstermemiştir. Bu durumun en önemli sebebi ise şehrin coğrafi konumudur. Öğrenciler genellikle Zürih, Basel gibi büyük şehirlerde eğitim görmektedir. Saas-Fee’de gelişme gösteren en önemli nokta kış turizmidir. Şehir geçim kaynağının büyük bir bölümünü kış turizminden elde etmektedir.

Saas-Fee ayrıca İsviçre’nin spor etkinlikleri anlamında en önemli şehirlerinden birisidir. Herkesin bildiği ve dünyaca ünlü olan Saas-Fee kış turizmi için birçok sporcunun tercih ettiği şehirlerin başında gelmektedir. Kış turizminin yanında yaz turizmi de oldukça gelişmiştir. Sporseverler için oldukça geniş bir yelpaze sunan Saas-Fee, sizlere unutamayacağınız bir tatilin kapılarını aralamaktadır. Ayrıca Saas-Fee, hem İsviçre’den hem Avrupa’dan hem de diğer ülkelerden oldukça fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Saas-Fee halkı oldukça misafirperver ve güler yüzlü olarak karşımıza çıkmaktadır. Şehirde konaklayacağınız süre içerisinde Saas-Fee halkı ile oldukça sıcak ve samimi ilişkiler kurabilirsiniz.

Tanıtım Videosu