Brescia Hakkında Bilinmesi Gerekenler

limone-2952296_960_720.jpg
 

İtalya’nın kuzeyinde Lombardiya bölgesinde bulunan Brescia, Milano şehrinden sonra bölgenin en büyük yerleşim yerlerinden biri olarak bilinir. Komün bir yaşamı olan Brescia, ayrıca bir sanayi şehridir. Alp dağlarının eteklerinde konumlanan bu eşsiz şehir, oldukça uzun bir tarihe sahiptir.

Romalılar İtalya’yı fethetmeden önce asıl adı Brixia olan bu şehir, en büyük bölgesel merkez olarak kabul edilmişti. Bölgesel merkez olma özelliğini Roma İmparatorluğu’nın ilk ve orta zamanlarında da devam ettiren Brescia, günümüzde o zamanlara ait oldukça eşsiz anıtlar ve birçok eski eser barındırmaktadır. Brescia şehrine ilk gittiğinizde karşınıza çıkacak olan muhteşem kale, bu şehrin tarihini açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Şehrin birbirine dikey bir biçimde kesişen dümdüz sokaklardan oluşması da Roma zamanlarının şehir düzenini yansıtmaktadır.

Şehrin doğu bölgesinde çok daha fazla eski zamanlardan kalma eserler bulunmaktadır. Fakat zaman içerisinde gelişen bu şehrin birçok bölgesinde birbirinden farklı kalıntılar bulmak mümkün. Şehrin kuzey bölgesinde bulunan Piazza Del Foro Roma çağlarının ilk zamanlarında şehir forum bölgesi olarak kullanılırdı. Yine kuzeyinde bulunan Kapitol Tapınağı ise Roma İmparatoru Vespesian tarafından yaptırılan Korint sütunlu eski bir tapınaktır. Şehrin güney kısmında ise oldukça eski bir tapınak, basilika ve bir tiyatro sahnesi yer almaktadır. Ayrıca İtalya’nın en önemli yapıtlarından biri sayılan dökme bronzdan yapılan Viktory heykeli de Brescia şehrinde yapılan bir kazı sırasında ortaya çıkmıştır.

19.yy’ın başlarında Napolyon’un yenilgisinden sonra yapılan siyasi düzenlemelerde Kuzey İtalya Bölgesi Lombardia Krallığı adı ile Avusturya-Macar İmparatorluğu’na bağlanmıştır. Avusturya o zamanlar İtalya’da Demir Üçgen adı ile bir savunma bölgesi oluşturmuş ve bu askeri savunma üstlerinden biri de Brescia Kalesi olmuştur. İtalya’nın birleşme sürecinde ise Brescia halkı Avusturya’ya karşı ayaklanma başlatmış ve tarihte ses getiren bir direnişi ortaya çıkarmıştır. Bu direniş sonrasında Brescia şehri ‘İtalyan Dişi Arslanı’ ünvanını kazanmıştır ve 1852 yılında kesin olarak İtalyan Krallığı’na dahil olmuştur.

Brescia, İtalya ülkesinde sanayi konusunda oldukça gelişen şehirlerden biridir. Bu şehirde başlıca gelişen konular ise Otomotiv sanayi, Makine Mühendisliği, tasarımı ve üretimidir. Ayrıca, küçük silahlar ve askeri savunma sanayi konusunda dünyanın her yerinde adını duyuran Beratta şirketi de yine bu şehirde yer almaktadır. Ekonomi açısından bakıldığında küçük ve aile işletmeleri çoğunlukta olmakla birlikte çokça adını duyuran firmalar da yine bu şehirde yer almaktadır. Turistik açıdan ise Şehrin Alp Dağları ve Kuzey İtalyan Gölleri şehrin ekonomisine oldukça katkı sağlar.

Ayrıca Üniversite şehirlerinden biri olan Brescia, İçinde barındırdığı üniversiteler ile de adını duyurmuştur. Şehirde bilim adına birçok iyi derece üniversite olduğu gibi, sanat akademisi dalında da adından söz ettiren üniversiteler mevcuttur.

Şehrin yerel futbol takımı birçok İtalyan ünlü futbolcu yetiştirmekle birlikte, diğer spor dallarında ise gösterdiği başarılarla oldukça adını duyurmuştur.

Ilıman ve sıcak iklimin etkilerinin görüldüğü bu şehirde, sıcaklık sorun oluşturmasa da her dönem oldukça fazla yağış almaktadır.

Şehrin yakınlarında bulunan Garda Gölü ve Iseo Gölü, sakinlik ve manzara sevenler için şehrin görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Diğer yandan bu şehrin tarihi geçmişini yakından takip etmek isterseniz de Rönesans tarzını andıran ve içerisinde birçok tarihi eser ve kalıntı barındıran Della Loggia Meydanı’ndan şehri keşfetmeye başlayabilirsiniz. Bu meydanda şehrin en eski zamanlarından kalma belediye binalarını, Saat Kulesi’ni, Brescia Kalesi’ni ve katedralleri görebilirsiniz.

Şehrin en önemli ve güzel yanlarından biri ise çok fazla turist gelmiyor oluşu. Bu sayede bozulmamış yapısını yakından inceleyebilirsiniz. Sokaklardaki küçük dükkanlardan yerel alışverişler yapabilir, yine sokaklarda satılan yerel yiyeceklerden alıp şehri keşfetmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca, şehrin bulunduğu Lombardiya Bölgesi ise ülkenin hem idari hem de kültürel bölgesi olmaktadır. Bu nedenle Brescia şehrine ziyaret sırasında bu bölgedeki festival zamanlarını da iyi değerlendirmek gerekmektedir. Aralık -Şubat ayları zamanlarında oldukça fazla festival düzenlenmekte, özellikle dini bayramlardan sonra eşsiz müzik konserleri ve tiyatrolar sergilenmektedir. Mayıs ayı içerisinde düzenlenen eski araba yarışları ile adını duyuran Brescia şehrinin yakın çevresinde ilginç kostümlerden oluşan at yarışları düzenlenmektedir.

Tanıtım Videosu