Jamaika Mutfağı

Baharatlı yemekleriyle ünlü Jamaika mutfağı İspanyol, İngiliz, Afrika, Hindistan ve Çin mutfağının da etkisiyle oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Farklı pişirme teknikleri ve farklı sebze-meyveler kullanılır. Çeşit açısından da bir hayli zengindir.

Jamaican-breakfast.jpg

Jamaika mutfağında denizmahsulleri çok sevilir. Fakat buna rağmen tavuk ve bifteğin de çokça kullanıldığı Jamaika’da sokak yemeği kültürü oldukça gelişmiştir. Tarçın, sarımsak tozu, kırmızıbiber gibi baharatların hemen her yemekte kullanıldığı ülkede yerel bitkiler de vazgeçilmezler arasındadır.

Ülke mutfağı ‘rastafaryan diye tanımlanan ve sebze ve meyvelerden oluşan beslenme alışkanlığı ile vejetaryen ve veganlar için de alternatifler sunmaktadır. Avokado, muz, karabiber, soğan, ketçap, bezelye, zencefil, ananas, sarımsak gibi baharat ve bitkilerin bir araya gelmesiyle oluşan, zengin içeriğe sahip pek çok yemek Jamaika’da çokça tüketilmektedir.

Batı Afrika’ya özgü ake meyvesi, elma, tropikal meyve ‘star apple’, ekmek ağacı Jamaika mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Bunun yanı sıra tatlılarında çokça Hindistan cevizi kullanan Jamaikalıların en sevdiği tatlıların başında mango ve tarçın elması dondurması gelmektedir. Gizzada adını verdikleri yerel bir diğer tatlılarında ise Hindistan cevizi, şeker, vanilya ve muskat kullanılmaktadır.

Jamaika mutfağının iki önemli öğesi pirinç ve bezelye hemen her yemeğin içinde karşınıza çıkar. Bunun yanı sıra alıştığınızdan farklı lezzetleri harmanlayan çorba çeşitlerini de mutlaka denemelisiniz.

Balık, yengeç ve karidese oldukça düşkün olan Jamaikalıların en çok tükettiği içeceklerden biri de kahvedir. Bunlar arasında en meşhur kahve çeşidi ise ‘JamaicaBlueMountainCoffee’dir. Üçüncü nesil kahve geleneğinin öncülerinden bu kahve çeşidi yoğun lezzetiyle uzun süre damakta kalır. Her sene yüzde 80 oranında Çin’e ihracatı yapılan bu kahve, ülkede tercihen likörlü ya da sade olarak tüketilmektedir. Bunun yanı sıra Jamaikalıların içmeyi en çok sevdiği diğer içecekler arasında sokakta dolaşırken sıkça karşınıza çıkacak doğal havuç suyu ve pancar suyu gelir.