Jamaika’nın Festivalleri

Jamaika denince akla ilk olarak müzik gelir. Raggae’nin anavatanı Jamaika’da her sene pek çok müzik festivali düzenlenmektedir. Bunlardan en önemlisi ise Bob Marley’e adanmış haftadır. Sanatçının doğum tarihi 6 Şubat’ı kendine başlangıç noktası alan ve bir hafta boyunca devam eden festivalde Bob Marley ve müziğini odağına alan etkinlikler düzenlenir.

Ekim ayında düzenlenen AfrikaJamfest ise müzik, dans ve modayı birleştiren bir etkinliktir. Kingston’da düzenlenen festivalde gerçekleştirilen moda gösterisinin ardından konserler gerçekleştirilir.

Mart ayında düzenlenen SKAZZ Festivali ska ve caz müziğinin buluştuğu bir festivaldir. Aynı zamanda Jamaika yemekleri ve yaşam tarzını deneyimleme imkânı sunan festival dünyadan pek çok müzikseveri bir araya getirir.

3b98ec63-76fa-4241-be7d-111646b30f0c.jpg

Ağustos ayında düzenlenen CulturalExtravaganzaFestivali, adından da anlaşılacağı üzere Jamaika kültürüne dair, önemli bir festivaldir. Jamaika Kültürel Komisyonu tarafından organize edilen festivalde drama, dans, mutfak sanatları, müzik, el işçiliği gibi Jamaika kültürüne has pek çok şeyi deneyimleme imkânınız var.

Ülkenin en popüler spor etkinliği ise şubat ayında gerçekleştirilen Negril Fat Tire Festivali’dir. Negri tepelerinden Jamaika’nın kıyılarına uzanan bir rotada yapılan dağ bisikleti yarışı pek çok partiye de ev sahipliği yapmaktadır.