Manastır Gece Hayatı 

glasses-919071_960_720.jpg

Manastır her ne kadar Makedonya’nın en büyük kentlerinden biri olsa da az bir nüfusa sahiptir. Kentteki gece hayatı diğer Avrupa kentleriyle kıyaslandığında oldukça mütevazıdır. Ancak yine de yüksek beklentiye sahip olmayanlar için tatmin edici bir gece ve eğlence hayatı sunmaktadır. 100 bin kişilik bu küçük kentte gece hayatı denince akla Şirok Sokağı gelir. İstanbul’daki İstiklal Caddesi’ni andıran Şirok Sokağı’nda birbiri ardına sıralanmış onlarca bar, restoran, kafe ve alışveriş noktası bulunuyor. Kentin ana yaya caddesi olan Şirok’taki birçok mekân hafta sonları Avrupa pop ve tekno müziğinin merkezi haline geliyor. Özellikle yaz gecelerinde hareketli bir görünüme kavuşan Şirok’ta eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.

Manastır’da gerçek bir gece kulübü deneyimi yaşamak istiyorsanız Rascekor Night Club bunun için en iyi seçenektir. Çeşitli DJ’lerin performanslarını sergilediği gece kulübü kentteki en iyi gece yarısı partilerini düzenleyen mekandır. Mükemmel ses sistemi ve ışık şovlarına sahip Rascekor’un ambiyansını özümsemek için ekstra bir çaba harcamanıza gerek yok. Osmanlı döneminden kalma tarihi bir bedestenin içinde soğuk biranızı yudumlayabileceğiniz tek şehir Manastır olabilir. Kentin en iyi barı olarak gösterilen Bar Carsija, olağanüstü atmosferiyle dikkat çeken yerlerden biri. Bezisten’in içinde yer alan bu mekânın sanatsal iç dekoruna hayran olacaksınız. Ucuz içkiler ve iyi müzikler önceliğiniz ise burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Manastır’daki bir diğer ünlü gece kulübü ise Positive’tir. Daha çok Rascekor Night Club’ın alternatifi olarak tercih edilen Positive eğlencenin sabahın ilk ışıklarına kadar sürdüğü nadir mekânlardan. Açıkhava gece kulübü özelliği de taşıyan bu mekân sadece Bitolalılar arasında değil tüm Makedon halkı arasında da oldukça popülerdir. Canlı partilerin vazgeçilmez mekanlarından bir diğer ise Intermezzo’dur. Gündüzleri sakin ve dinlendirici bir atmosfer sunan mekân, hafta sonu gecelerinde harika partiler sunmaktadır. Çok çeşitli müzik seçimine sahip olan mekânda pop müzik, eski DJ setleri ve romantik müzikler çalınıyor. Manastır’da eğlenirken daha az turistik bir sahne arıyorsanız Porta Jazz iyi bir seçenek olabilir. St. Demetrius Kilisesi yakınlarında yer alan bu mekân, eylül ve mayıs ayları arasında caz ve blues gruplarının sahne aldığı bohem atmosfere sahip bir yerdir. Özellikle yaz gecelerinde keyifli bir gece hayatı deneyimi sunmaktadır. Şirok Sokak’tan bir blok uzaklıkta bulunan Porta Jazz’ın terasında gün boyunca kahvenizi yudumlayabileceğiniz bir de kafe bulunuyor. Bir kafe ve pub olan Kamarite’ye de gidebilirsiniz. Aynı zamanda Pub Bourbon Street de hem güzel pub yemekleri yiyebileceğiniz hem de içkinizi içebileceğiniz güzel bir alternatiftir.

Manastır’da mutlaka denemeniz gereken içeceklerin başında yerel biralar ve şaraplar geliyor. Skopsko ve Zlaten kente ait yerel biraların en ünlüleridir. Şaraplarıyla ünlü Makedonya’ya gelip lezzetli şarapları tatmadan dönmek olmaz. Merlot, Pinot Noir, Riesling gibi çok çeşitli şaraplar bulabilirsiniz ancak yerel olanlardan kırmızı Vranec ile beyaz Traminec şarabını mutlaka denemelisiniz.