taste-of-macedonia-part-one-188353.jpg

Balkan mutfağının bir kolu olan Makedon mutfağı, Akdeniz ve Orta Doğu etkilerini yansıtan zengin bir mutfaktır. Ülkenin nispeten sıcak iklimi çeşitli sebzeler, bitkiler ve meyveler için mükemmel büyüme koşulları sağlar. Süt ürünleri, şarapları ve yerel alkollü içeceklerin çeşitliliği de Makedon mutfağının dikkat çeken özelliklerindendir. Güveçte kuru fasulye tavce-gravce Makedon mutfağının ulusal yemeği olarak kabul edilir. Yüksek alkollü bir çeşit likör olan mastika da ülke mutfağının en bilinen içeceğidir. Uzun yıllar boyunca Türklerin hâkimiyeti altında yaşayan Manastır halkının yemekleri de bu yönde şekillenmiştir. Herhangi bir restorana gittiğinizde yiyeceğiniz yemeklere hiç yabancılık çekmeyeceksiniz.

Genellikle Paskalya için hazırlanan ve beyaz Makedon şarabıyla tüketilen kukurec hemen tanıyacağınız yiyeceklerden biri. Kuzu bağırsağının iyice temizlendikten sonra toprak bir kap içinde pişirilmesiyle hazırlanmaktadır. Geleneksel mutfağın bir diğer parçası ise bizim poğaça olarak bildiğimiz ancak Makedonların pogacha dedikleri hamurlu yiyeceklerdir. Bir aile tatlısı olan sütlaç da Türk mutfağından Makedon mutfağına geçen tatlılardan biri. Sutlijash olarak bilinen sütlaçlar Makedonya’da oldukça popüler. Bir şarap ülkesi olarak Makedonya, hem çok genç hem de çok yaşlı bir şarap tarihine sahip. 24 bin hektarlık bir bağa sahip olan ülkede bir yılda 220 milyon litreye yakın şarap üretiliyor. Üzüm ve şarap üretimi ülke ekonomisinde büyük bir yer kaplayan Manastır’aa geldiğinizde mutlaka lezzetli Makedon şaraplarını tatmalısınız.

Geleneksel Makedon lezzetlerini denemek istiyorsanız Kus-kus ve Grne aslı restoranlara gidebilirsiniz. Bunun dışında Belvedere de geleneksel Makedon ve Orta Avrupa lezzetlerini tadabileceğiniz restoranlardan biridir.

Deniz ürünlerinden, Akdeniz mutfağından hoşlanıyorsanız Arum Kitchen & Bar’ı tavsiye ederiz. Güzel sunumlarıyla gelen yemekleri çok beğeneceğinize eminiz. Şirok Sokak’ta bulunan Vino bar bure, özenle hazırlanmış yemekleri yiyebileceğiniz, değişik dekorasyonu olan bir restorandır. Burada hamburgerler, salatalar, çeşitli sandviçler ve daha birçok çeşit yiyecek bulabilirsiniz. Pub yemeklerinden hoşlananlar için Pub Bourbon Street önerebileceğimiz bir mekândır.