maxresdefault.jpg

Geleneksel Mısır mutfağı, bölgedeki en özgün mutfaklardan birine sahiptir. Akdeniz ve Kızıldeniz’e kıyısı olması, Nil Deltası’nda bulunması, ülkenin sosyo ekonomik durumu gibi sebeplerden ötürü mutfak kültürleri epey çeşitlidir. Kıyı şeridinde yer alan Mısır deniz mahsulleri açısından tüm balık çeşitlerini içeriyor diyebiliriz. Nil Deltası’nda üretilen pirinç ve yaygın olan pirinç yemekleri Mısır mutfağını Asya kültürüne yaklaştırmaktadır. Mısır’daki Kızıldeniz limanları zamanında Avrupa’ya baharatların ana giriş noktasıydı. Bu yüzden başta kimyon olmak üzere kişniş, kakule, kırmızıbiber, anason, defneyaprağı, tarçın ve nane gibi birçok baharat Mısır mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Et her zaman Mısırlılar için pahalı bir ürün olmuştur dolayısıyla mutfak içerisinde vejetaryen yiyecekler gelişmiştir diyebiliriz. En çok tükettikleri etler arasında ise tavşan, güvercin, tavuk ve ördek sayılabilir. Bunun yanında Mısırlılar sakatat ve inek, koyunbeyni tüketmeyi de severler.

Mısır kahvaltılarına baktığımızda bizi şaşırtabilir çünkü akşam yemeği ağırlığında yiyecekler tüketilir. Örnek verecek olursak bakla, sarımsak, limon suyu, kimyonla yapılan ve pide, haşlanmış yumurta, tahin, tereyağı ve pastırmayla ikram edilen fül mudammas adlı yemekleri, Mısır kahvaltılarının vazgeçilmezidir. Öğle ve akşam yemeklerinde en önemli nokta ise çorbadır. Baklagil ağırlıklı çorbalar yapan Mısırlılar bu çorbalarda oldukça fazla baharat kullanırlar. Mısır mutfağının vazgeçilmez öğelerinden biri de ekmektir, birçok yiyecekle tükettiklerini görebilirsiniz. Meyve ve sebzenin oldukça ucuz olduğu ülkede her insanın yiyebileceği bir şey bulunabilir, dolayısıyla damak zevkinize uygun bir yemek bulacağınıza ve aç kalmayacağınıza emin olabilirsiniz. Bunun dışında Şarm El Şeyh dünyaca bilinen birçok ünlü zincire de ev sahipliği yapmaktadır ve farklı ülkelerin mutfaklarından yemek yiyebileceğiniz restoranlar bulunmaktadır.

Mısır mutfağına özgü yiyecek tavsiyesinde bulunacak olursak en ünlü yemeklerinden ikisi ful medames (fava fasülyesi püresi, kushari, mercimek, pirinç, makarna ve diğer maddelerden oluşan bir karışım) ve molokhiya’larını (kıyılmış ve pişmiş çalı, bamya, sarımsak) deneyimlemenizi öneririz. Çeşitli çaylar ve kahveler deneyebileceğiniz Mısır’da alkol konusunda da herhangi bir problem yaşamazsınız ki çoğunu Türkiye ve Balkan ülkelerinden tedarik etmektedirler. Şarm El Şeyh içerisinde mangal, barbekü, kebap için El Kababgy, Fransız mutfağı için La Fleur, deniz mahsulleri için herhangi bir Fares Seafood dükkânı, İtalyan ve vejetaryen dostu mekân olarak II Frantoio, Hint yemekleri için Rangoli’ye uğrayabilirsiniz.