Mostar Mutfağı

Bosna Hersek mutfağı beslenmesinde ana yiyecek birçok çeşidi olan ekmektir. Pek çok sebze çeşidi vardır. Sebzelerin etle birlikte soğanlı pişirilmesi yaygındır. Bosna Hersek Mutfağının en önemli özelliklerinden biri süt ve süt ürünleri sıkça kullanılır olmasıdır. Çoğunlukla yemeklere konan soğan, kıyma et ve hatta sebzeler su konmadan önce yağda kavrulur. Haşlanmış yemekler çok hafiftir. Çoğunlukta az suyla haşlandığından dolayı doğal lezzeti kaybolmamaktadır. Acı baharatlar (oryantal baharatlar) bu yemeklerde çok az ölçüde bulunmaktadır.

Bosna Hersek Mutfağında yemekler genellikle doğalıdır. Yemeklerde sebzeler; ot, patlıcan, domates, patates, soğan, havuç, maydanoz, salar, pırasa, mahuna, pirinç, yasış tatlı biber; meyveler; erik, ayva, elma, vişne, kiraz; süt ve süt ürünleri; tatlı ve ekşi süt, kaymak, yoğurt, tatlı kaymak çokça bulunmaktadır. Bosna Hersek Mutfağında genellikle sos servisi yoktur. Soslarpişirirken ya da yuha yani çorba yaparken ya da pişirme süreç sonunda yemeklere ilave edilir. Meşhur yemekleri ise begova çorbası, cevapi köftesi, pleskavitsa ve Boşnak böreğidir.

Bahşiş

Mostar restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.