Nagoya Genel Bilgiler / Rehber

Nagoya, 2 milyondan fazla nüfusuyla Japonya’nın en büyük dördüncü kentidir. Aichi Eyaleti’nin başkenti olan Nagoya, Pasifik kıyısında yer alan önemli liman kentlerinden biridir. Şehrin adı ‘barışçıl’ anlamına gelen Nagoyaka kelimesinden gelmektedir. Kentin tarihi 1600’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Stratejik bir noktada konumlanan Nagoya, Japonya’nın birleştirilmesi sırasında büyük savaşlara sahne olmuştur. Kentin sembollerinden biri olan Nagoya Kalesi de bu dönemde inşa edilmiştir. Meiji Restorasyonu sırasında 1889’da şehir statüsüne geçmiştir. Bu dönemden sonra bölge için önemli bir sanayi merkezi haline gelmiştir. Nagoya’nın ekonomik gelişiminde seramik ve barut üretiminin yanı sıra mekanik oyuncak bebek endüstrisi önemli rol oynamıştır. MitsubishiAircraft Company 1920’de Nagoya’da kurulmuş ve ülkedeki en büyük uçak üreticilerinden biri olmuştur. Taşımacılık alanında da önemli başarılara imza atan kentte dünyanın en büyük tren istasyonu olan Nagoya İstasyonu bulunmaktadır. Limanı sayesinde uluslararası ticarette etkin rol oynayan kent, uluslararası havalimanına da sahiptir. Sanayi ve ticarette olduğu gibi eğitim ve kültürde de gelişmiş bu kentte, Nagoya Üniversitesi başta olmak üzere 21 adet üniversite bulunmaktadır. Nagoya’da geleneksel ve modern sanatın yanı sıra endüstriyel teknoloji, doğa, bilim ve el sanatları başta olmak üzere çeşitli müzelere rastlamak mümkün. Alışveriş tutkunları için eşsiz seçenekler sunan kentte Japon el sanatları endüstrisi yüzyıllardır gelişimini sürdürmektedir. Arimatsu ve Narumi boyaları, Meiji dönemine ait festival bebekleri olan sekku ningyo ve geta adı verilen ahşap takunyalar yaygın olarak üretilen zanaat ürünleridir. Nagoya ve çevresi yerel mutfağıyla da ünlüdür. Birbirinden lezzetli yemekler yiyebileceğiniz Nagoya’da, susamlı bir sosla marine edilmiş tavuk kanadı yemeği olan tebasaki’yi ve kızartılmış tempura karidesiyle doldurulan pirinç topları tenmusu’yu mutlaka deneyin.

Nagoya Nerededir?

Nagoya, Japonya’nın Pasifik kıyılarında yer alan bir liman kentidir. Aichi Eyaleti’nin başkenti olan Nagoya, ülkedeki en büyük dördüncü kenttir. Nagoya, ülkenin başkenti Tokyo’ya 230 km uzaklıktadır.

Nagoya Gezilecek Yerler

Yüzlerce yıllık tarihi yapılara ve dünya standartlarında müzelere sahip olan Nagoya, 2. Dünya savaşı’ndan sonra büyük ölçüde yeniden inşa edilmiştir. Büyük yıkıma rağmen tarihi mirasını korumayı başaran kentte gezip görmeye değer çok sayıda destinasyon mevcuttur. 17. yüzyıldan kalma Nagoya Kalesi, kent kültürünü tanıtan sergilere sahip MeijiKöyü Müzesi ve iki bin yıllık Atsuta Tapınağı bunlardan bazılarıdır.

Nagoya Kalesi
1959 yılında son görünümüne kavuşan Nagoya Kalesi, 1612 yılında inşa edilmiş görkemli bir yapıdır. Şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan Nagoya Kalesi, 48 metre uzunluğundaki ana kulesi ve kulenin üzerinde yükselen yaldızlı iki yunus heykeliyle ihtişamlı bir yapıdır. Eşsiz sanat hazinelerine sahip bir müzeyi de içinde barındıran Nagoya Kalesi’nde Nobi Ovası’nın geniş manzaralarını görebilir, kent tarihine büyülü bir yolculuk yapabilirsiniz. Eğer kış seyahatlerinden hoşlanıyorsanız, kalenin karla kaplı manzarasına tanık olmak eşsiz bir deneyim olacaktır.

Meiji Köyü Müzesi (The Museum Meiji-mura)
Nagoya şehir merkezinin yalnızca 24 km kuzeyinde bulunan Meiji Köyü Müzesi, 1868’den 1912’ye kadar süren Meiji dönemindeki Japon mimarisinin en güzel örneğini sergiler. Bu açık hava müzesinde, Nagoya kültürüne ait her şeyi bulabilirsiniz. Müzede kentin dört bir yanından getirilen eşyalar sergilenmektedir. Bu sergilerde kiliselerden, evlerden, hamamlardan ve hatta hapishanelerden getirilen eşyaları görebilirsiniz. Japon kültürünü yakından tanımak için yeşillikler içindeki bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

Atsuta Tapınağı (Atsuta Shrine)
Japonya’daki en önemli Şinto tapınağı olan Atsuta Tapınağı, M.S. 1. Yüzyılda inşa edilmiştir. Atsuta Tapınağı, ülkede yalnızca üç tane bulunan ve imparatorluk amblemi olan kusanagi kılıcıyla ünlüdür. Japon mitolojisine göre bu kılıç fırtına tanrısı Susanoo’ya aitti. Ancak doğu eyaletlerini fethetmek için yola çıkan efsanevi kahraman Yamato-takeru’ya sunulmuştur. Düşmanları uzun çimleri ateşe vererek onu öldürmeye çalıştıklarında, bu kılıçla çimleri biçerek kendini kurtarmıştır. Tapınağın adı olan Atsuta, ‘yanan alan’ anlamına gelmektedir. Yılda dokuz milyon ziyaretçiyi ağırlayan bu popüler destinasyonu ilkbahar ve sonbahar gibi yoğun olmayan mevsimlerde ziyaret edebilirsiniz.


Nagoya’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Nagoya’ya tek aktarmalı uçuşlarla gidebilirsiniz. Yaklaşık 18 saat süren aktarmalı uçuşların ardından Nagoya’daki Chubu Centrair Uluslararası Havalimanı’na ulaşacaksınız. NagoyaHavaalanı yapay bir adanın üzerinde bulunmaktadır. Havalimanından şehre tren, otobüs, feribot veya özel servislerle ulaşabilirsiniz.