Yeni Zelanda Mutfağı

Yeni Zelanda mutfağı İngiliz mutfağı ile büyük benzerlik taşımaktadır. Fakat her bölgenin kendine has pişirme kültürü ve beslenme alışkanlıkları vardır. Kuzu eti, biftek ve domuz eti restoran menülerinin olmazsa olmazıdır. Kırlangıç balığı, orfoz ve John Dory gibi okyanus balıklarının çokça tüketildiği ülke mutfağında mevsimine göre ringa balığı, istiridye, karavide de yenmektedir. Kumara yani ülkeye özgü tatlı patates Yeni Zelanda mutfağının demirbaşıdır. Kivi, feijoa ve tamarillo gibi meyve türlerinin çokça tüketildiği ülkede Fransız tarzı peynir üretimi de yapılmaktadır.

Yeni Zelanda’ya gittiğinizde kuzu etli, biftekli, domuz etli, patatesli, sebzeli ve peynirli pay çeşitleriyle çokça karşılaşacaksınız. Cips şeklinde tüketilen kumara ve ilk olarak 1. Dünya Savaşı döneminde tüketmeye başladıkları sert ANZAK bisküvileri de ülke de oldukça yaygın olarak tüketilmektedir. Ülkede okyanus balıklarının ve midyelerinin tadına ise mutlaka bakın.

Maorilerin ise biraz daha farklı yeme kültürleri olduğu söylenebilir. Halkın kaimona adını verdiği karavide, istiridye, yeşil midye ve kıyıya yakın balıkları avlayarak yaptıkları yöresel yemeklerinin tadına mutlaka bakın.

Şarap ve bira üretimin oldukça yaygın olduğu ülkede çok lezzetli alternatiflerle karşılaşacaksınız. Merlot, Chardonnay, Pinot Gris and Noir ve Sauvignon Blanc gibi ülkenin domestik şaraplarının tadına mutlaka bakın. Bira içmeyi çok seven Yeni Zelandalılar pek çok yerel biraya sahiptir. Dolayısıyla gittiğiniz her bölgede karşınıza farklı çeşitte ve yoğunlukta bira çıkacaktır. Kahve kültürünün de oldukça yaygın olduğu ülkede kapuçininin daha çok tarçın ya da çikolata tozuyla servis edildiğini göreceksiniz. Lemon & Paeroa ise ülkenin bir diğer meşhur içeceğidir. Tatlı ve karbonatlı bir tür limonata olarak tanımlanabilecek içeceğin yanı sıra viski de ülkede çokça tüketilmekte.

Yeni Zelanda’da beklenen bahşiş miktarı yüzde 5-10 arasındadır.