Phuket Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2.gun.jpg


Hint Okyanusu’nun bir parçası olan Andaman Denizi’nde bulunan Phuket, 570 kilometrekarelik yüzölçümü ile Tayland’ın en büyük adasıdır. Aynı zamanda Tayland’ın tek başına eyalet olan tek adasıdır. Her yıl ortalama 5 milyon kişinin ziyaret ettiği Phuket, dünyanın en popüler tatil merkezlerinden biridir. Büyüleyici doğası, beyaz kumlu kumsalları, turkuaz denizi ve birbirinden farklı güzellikte adaları dünyaca ünlüdür. Sıcak insanları, doğal güzellikleri kadar meşhur gece hayatı, birbirinden güzel tapınakları, türlü alışveriş imkânları, leziz yemekleri ve zengin kültürü ile herkesin kendine göre bir şeyler bulabileceği bir yerdir Phuket...

Phuket hakkında genellikle yanlış bilinen iki konu vardır. Birincisi; “Phuket” kelimesinin içindeki “h” harfi sessizdir ve ‘puket’ olarak okunur. İkincisi ise; 49 kilometre uzunluğundaki ada o kadar büyüktür ki, dört tarafının denizle çevrili olduğu hissine kapılmazsınız. Phuket’in adının önünde bulunan ve “ada” anlamına gelen “ko” kelimesi de bu sebeple kullanılmıyor.

18. yüzyılda kalay madenleri, 20. yüzyılın başlarında ise kauçuk üretimi Phuket ekonomisinin lokomotifi olmuştur. 1970’lerde kalay ve kauçuk fiyatlarının düşmesiyle yeni bir endüstriye ihtiyaç duyulmuştur. O zamandan beri, Andaman Denizi’nin incisi Phuket’in bir numaralı gelir kaynağı turizmdir. Deniz ve kültür turizmine; sağlık, SPA, evlilik seremonileri, balayı gibi alt başlıklar da eşlik ediyor.

Dalış ve su sporları açısından tam bir cennet olan Phuket’te tüplü dalış, şnorkelle dalış, sörf, cable ski & wakeboarding, seakayak gibi sporlar yapılabiliyor. Fil üzerinde trekking, masaj, golf, mini golf ve boks maçları da adanın öne çıkan aktiviteleri arasındadır.