Dakar Festivalleri

coll-dakar-triptych-exhibition-view-jangva-2013-40cmw.jpg

Dakar etkinlik olarak sene boyu çok önemli festivallere ev sahipliği yapar. Kent halkı, etkinliklere yoğun katılım gösterirken birçok turist de bu festivaller için Dakar'ı ziyaret eder. Özellikle dans ve müzik festivalleri, Dakar'a gidilecekse tarih konusunda takvime kesinlikle dâhil edilmelidir. Afrika'nın yerel dans ve müzik kültürüne canlı tanık olmak mümkündür. Kentte sene boyunca yapılan başlıca festivalleri aşağıda görebilirsiniz.

Dak'Art Bienali: Her mayıs ayında gerçekleşen bu etkinlik oldukça ünlüdür. Tüm Afrika kıtasından sanatçıların, resimleri, heykelleri ve diğer sanat eserleri burada ziyaretçilere sergilenir.

Kaay Fecc: Mayıs sonu ile haziran başında gerçekleştirilen bir dans festivalidir. Afrika kıtası başta olmak üzere, dünyanın birçok yerinden gelen katılımcılar yerel ve modern dansa dair hünerlerini sergiler.

Goree Diaspora Festivali: Dakar'ın hemen yanı başındaki Goree Adası'nda toplanıp gemilere bindirilen kölelerin anısına yapılan bir etkinliktir. Kasım ve aralık ayları arasında düzenlenen festivalde konferanslar, toplantılar, canlı dans ve müzikal performanslar vardır. Duygusal havanın ağır bastığı organizasyonda Afrika kıtasından birçok sanatçı da eserlerini tanıtma imkânı bulur.

Uluslararası Fransızca Film, Müzik ve Komedi Festivali: Haziran ayının ilk haftasında düzenlenen önemli bir sanat festivalidir.

Dakar Caz Festivali: Kasım ayında düzenlenen bu etkinlikte yerel sanatçıların yanı sıra farklı ülkelerden isimler de sahne alır.