Dakar Şehir İçi Ulaşım

Colorful_bus_in_dakar.jpg

Dakar'ın 18 kilometre uzağında bulunan ve Türk inşaat şirketlerinin imzasını taşıyan Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için 2 seçeneğiniz bulunuyor. Bunlardan ilki belediye otobüsleri. Sabah saat 06.30 ile akşam saat 21.00 arasında hizmet veren belediye otobüsleriyle Dakar'a ulaşabilirsiniz. Dakar Dem Dikk isimli belediye taşımacılığında 1 bilet yaklaşık 1 euro değerindedir. Yolculuk yaklaşık yarım saat sürmektedir. Biletinizi otobüsten temin etmeniz mümkündür.

Havalimanından şehir merkezine ikinci ulaşım alternatifi ise her ülkede olduğu gibi taksilerdir. Dakar'da taksimetre sistemi bulunmadığı için ücretler pazarlık yöntemi ile belirlenir. Şoförle anlaşmanızın ardından yolculuğunuz başlar. Havalimanından şehir merkezine taksiyle gitmenin maliyeti ortalama 8 euro'dur. Yolculuk 15-20 dakika kadar sürer. Havalimanı dışında da başka yerlere gitmek için taksiyi kullanmadan önce yerel halktan güvenilir kişilere tahmini maliyeti sormanız, fahiş fiyat ödeyip kazıklanmamanız için tavsiye edilir.

Dakar'da şehir içi ulaşım konusunun çok gelişmiş olduğu söylenemez. Kentte az önce de bahsettiğimiz gibi Dakar Dem Dikk adı verilen bir otobüs sistemi bulunmaktadır. Bunun dışında ise kentin sembolü haline gelen ve "Car rapide" adı verilen eski model dolmuşlar ulaşımda önemli yer tutar.

Yaklaşık 40 yıl önce ünlü Fransız otomobil üreticisi Renault tarafından üretilen bu minibüsleri sembol yapan şey ise şoförleri tarafından üstlerine el boyamalarıyla yapılan abartılı süslemeleri ve yazılardır. Adeta dokunmuş bir kilim gibi etnik unsurları üzerinde taşıyan bu dolmuşlarda kimi zaman insanlar oturacak yer bulamaz ve oldukça tehlikeli bir şekilde arkaya asılarak giderler ancak bu sembolleri görmek için süreniz oldukça kısıtlı çünkü Dakar yönetimi, bu dolmuşların birkaç yıl içinde kaldırılacağını ve yerine modern, az yakıt tüketen otobüslerin sefere konulacağını açıklamış. Her ne kadar halk bu durumdan rahatsız olup bu dolmuşların bir “değer” olduğunu savunsa da Dakar yönetiminin bu karardan geri adım atmaya niyeti yok.