Dakar’da Nerede Kalınır?

KING_FAHD_HOTEL.DAKAR_-_panoramio.jpg

Dakar, artan turizm potansiyelinden ötürü her bütçeye ve zevke hitap eden konaklama seçeneklerine sahiptir. Kentin tam merkezinde konaklayabileceğiniz gibi, Atlantik Okyanusu kıyısında bulunan plajlı otel seçeneklerinde de konaklama ihtimaliniz mevcuttur. Kentteki tesisler, havalimanına yakın olanlar, merkezdekiler ve eğlence merkezlerine yakın olanlar olmak üzere kabaca üçe ayrılabilir. Dakar’da otel odası seçeneği dışında kiralık evler de oldukça fazladır. Birçok şirket apart tarzı evleri internetten turistlere günlük ya da haftalık olarak kiralamaktadır.

Dakar’ı gezmek için en uygun tarihler aralık, ocak ve şubat ayları olduğu için bu dönemde turist yoğunluğu deyim yerindeyse patlamaktadır. Bu nedenle de otellerde veya apartlarda boş yer bulma konusu oldukça zorlu bir sürece girebilir. Tavsiyemiz ziyaret tarihlerinizi çok önceden belirleyip buna göre aylar önce rezervasyonlarınızı yaptırmanız yönünde olacaktır. Dakar'da şehir merkezine ve eğlence merkezlerine yakın olmayı talep edenler, Avenue Abdoulaye, Hann Marinas, Place de L'Independence ve Warar semtlerindeki tesisleri incelemeliler. Kentin göbeğine biraz uzak kalıp daha ekonomik tesisleri arayanlar ise Almadies, 35 Rue Abdoul Karim Bourgi ve I'Aeroport semtlerine bakmalılar.

Dünyanın her yerinden birçok turisti ağırlayan Dakar’da 5 yıldızlı oteller bütçesi olan müşterilerini oldukça tatmin edecek kapasiteye sahip. Bu tesislerin hemen hemen tamamında havalimanı transferi ücretsiz olup açık yüzme havuzu ve spa merkezi kullanımları ücrete dâhildir. Ayrıca her otelin kendine ait restoranında günlük kahvaltı ve akşam yemeği de paketinize dâhil olabilmektedir. Otellerin çoğunda restoranların kaliteli olduğunu belirtmekte fayda var. Fransız ve Akdeniz mutfağının revaçta olduğu yemeklerde, bazı tesisler Afrika mutfağından da seçenekleri ortaya koymaktadır. Yüksek standartta konaklamak isteyen ziyaretçiler, Terrou-Bi, Radisson Blu Hotel DakarSea Plaza, Radisson Hotel Dakar Diamniadio, Pullman Dakar Teranga otellerini tercih edebilir. Yine ücretsiz havalimanı ulaşımı, günlük kahvaltı ve akşam yemeği gibi standartlara sahip olan 4 yıldızlı otellerde ise Le Ndiambour Hotel, Hotel Jardin Savana Dakar ve Novotel Dakar, Dakar seyahatinizde tercih edebileceğiniz seçenekler arasında.

Bütçesi daha mütevazı olan ziyaretçiler için de Dakar’da uygun seçenekler var. 3 ve daha aşağı yıldızlı oteller içinde de ziyaretçilerin beğenisini kazanan tesisler bulunuyor. Bunlarda da ücretsiz havalimanı servisi, açık yüzme havuzu, spa merkezi, kimisinde ise plaj hizmeti mevcut durumda. Bu tesisler içinde en çok tercih edilenler ise Casa Mara Dakar, Chez Agnes, La Maison Abaka, La Madrague - Surf Beach Sea, Maam Samba, Sargal Hotel, Hotel Cabourg, Hotel Baraka, Hotel Fleur De Lys Almadies ve Fana Hotel’dir.

Grup olarak Dakar’ı gezmek isteyenler ya da öğrenciyken seyahat macerasına atılanlar için ise önerilen günlük ya da haftalık kiralık olan apart dairelerdir. 4 ya da 6 kişilik seçenekleri de bulunan bu tesislerin çoğunda ücretsiz havalimanı servisi bulunuyor. Böyle bir seçenek için Demba Appartement, Residence Les Calanques, Hotel Residance Kakatar ve Agsilakjamm şirketlerine bakabilirsiniz.