Sivastopol Mutfağı

Ukrayna mutfağı çeşit açısından oldukça zengindir. Slav topluluklarında bilinen birçok yemeğin anavatanı aslında Ukrayna'dır. Örneğin “borş çorbası” Ukraynalıların milli yemeğidir. Çok kaliteli buğdayın yetiştiği Ukrayna'da özellikle esmer ekmek sofraların vazgeçilmezidir. Ukrayna'nın en meşhur yemeklerinden biri Türk mantısına çok benzeyen “varenyky”dir.

Ukrayna'nın tüm dünyaca bilinen en önemli yemeği ise bir nevi tavuk sarması olan “Kiev usulü tavuk”tur. Tavuk, et ve balık köftelerine ise halk arasında “Katleta” denilmektedir. “Smetana” adındaki krema Ukrayna'da da her yemek ve tatlının vazgeçilmezidir. Ukrayna'da soğuğa dayanıklı lahana, patates, pancar ve şalgam çok üretilmekte ve tüketilmektedir. Ukrayna süt ürünleri bakımından zengindir. En çok tüketilen süt ürünleri kaşar peyniri, lor, yoğurt ve kefirdir. Türkiye'de olduğu gibi birçok değişik turşu ve reçel çeşidi de vardır.

Popüler restoranlar

Barkas: bu restoranın mottosu “biz balığımızı denizde muhafaza ediyoruz”dur. Denizci temalarıyla dekore edilmiş bu şirin restoranda hem taptaze balığın tadına bakacak hem de Kırım şaraplarından geniş bir seleksiyonda seçme şansına sahip olacaksınız.

Kofein:Ukrayna’nın restoran zincirlerinden olan Kofein diğer benzerlerinin aksine muhteşem bir manzaraya sahiptir. Son derece detaylı hazırlanmış fotoğraflı menü seçim yapmanızı kolaylaştırmaktadır. Yerel Ukrayna mutfağından lezzetler tatmak için ideal bir lokasyondur.

Diğer restoranlar: Rybatsky Stan, Ukrainiski Shinok, Ostrov Sushi, Pizza Celentano, Veliky Kombinator.

Bahşiş

Sivastopol restoranlarında bahşiş vermeniz beklenmez. Ancak hizmeti beğendiyseniz hesabın yüzde 5-10’u oranında bahşiş bırakabilirsiniz.