Lhasa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lhasa_from_the_Pabonka_Monastery.JPG

Lhasa, özerk bölge Tibet’te yer alır. Lhasa, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Tibet Özerk Bölgesi'nin başkenti ve en büyük şehridir. Orta Asya'da Tibet halkının anavatanı olarak bilinen Tibet’te Himalayaların kuzey eteklerinde kuruludur. Halk için önemli ve kutsal bir şehirdir. Çünkü eskiden Buda dinine inananların ruhsal başkanı ile Tibet hükümdarı olan Dalay Lama bu şehirde oturmuştur.

Lhasa "yasak kent" diye tanınır çünkü burası tarihte çok uzun bir süre yabancılara kapalı tutulmuş, 1904 yılına kadar Tibetlilerden başka kimse bu kente girememiştir. Halen de yabancıların ülkeye ya da şehre girişi kısıtlıdır. Tibet’in turizmi Çin hükümeti tarafından çok sıkı bir şekilde kontrol ediliyor. Tibet'e gitmek için öncelikle Çin vizesi almak gerekiyor. Ardından da Tibet’e seyahat izin belgesi alınıyor.

Çin, hiçbir yabancının tek başına Tibet'te dolaşmasına izin vermiyor. Mutlaka bir rehberin size eşlik etmesi gerekiyor. Bunun için de sizden ekstra ücret talep ediyorlar. Eğer yine de rehbersiz gidiyorsanız, izin kâğıdınızı kesinlikle yanınızda ayırmayın. Bu sebeple en avantajlısı Tibet’e bir seyahat acentasıyla birlikte seyahat etmek oluyor.

Ancak bu durum sizi yıldırmasın, çünkü Lhasa özellikle kültür turizmi için manastırlarla dolu en güzel destinasyonlardan biri. Lhasa, Tibet dilinde “Tanrıların ülkesi” anlamına geliyor. Yılın 300 günü güneş eksik olmadığından “Güneş Şehri” olarak da anılıyor.

Lhasa şehrine yarı kurak iklim hâkim. Sisli kış ayları ve ılıman yaz ayları yaşanır. Bir vadide yer aldığından çok soğuk ve çok sıcak havalara ya da şiddetli rüzgârlara maruz kalınmaz. Şehrin en soğuk olduğu ay ocaktır. Hava sıcaklığı ortalaması -1.6 derecedir. En sıcak ay ise hazirandır. Ortalama sıcaklık 16 derecedir. Yağışlar daha çok temmuz, ağustos ve eylül aylarında görülür. En az yağışın olduğu ay ise ocaktır.