Tokat Mutfağı

Hem Karadeniz hem de karasal iklimin görüldüğü şehrin mutfak kültürü de bundan fazlasıyla etkilenmiştir. Sebze yemeklerinin yanı sıra et yemekleri de fazlasıyla mevcuttur: Tokat kebabı, etli dolma, bakla dolması, gendüme çorbası, cevizli çörek, bezli sucuk, mahlep şarabı, kabak kavurması, madımak, yavan dolması, Tokat mantısı, erikli yavan sarma, Tokat böreği. Tokat Kebabı, Tokat'ın bağ evlerinde ve iş yerlerinde özel kebap fırınlarında pişirilen bölgeye özgü bir kebap çeşididir. Bu kebap çeşidinin özelliği kullanılan etin ve kuyruk yağının özel olmasıdır. Kebap yapmak için kullanılan et Karayaka koyunlarının 9 aylık erkek kuzularından elde edilir. Etin pişirildiği kebap ocağı da 6 kısımdan oluşan özel bir ocaktır. Tokat'a özgü diğer bir yemek olan bat; mercimek, düğü, salça, soğan, maydanoz, dereotu ve reyhan ile yapılır. Yapılan sulu yemek, köy ekmeği batırılarak yenir.

Nohudun bir gece önceden sıcak su ile ıslatılarak sonraki gün etle birlikte pişirilmesi ile yapılan keşkek yemeği ise oldukça meşhurdur. Tokat'ta yapılan keşkek yemeğinin farkı ise içerisine az miktarda çemen konmasıdır.

Tokat'a özgü yemekleri yiyebileceğiniz şehir merkezindeki restoranlardan biri olan Fermanlı Ata Ocağı'ndagenellikle yaz aylarında servis edilen Tokat kebabını afiyetle yiyebilirsiniz. Eğer 3-4 kişi gittiyseniz, karışık kebabı da tavsiye ediliyor. Pirhan ise eski bir mekânda kurulu güzel bir lokanta. Burada en çok Tokat kebabı tavsiye ediliyor. Cadde Cafe ve Restaurant ise daha çok Tokat'ta yaşayan üniversitelilerin ziyaret ettiği ve canlı müziğin oldukça başarılı olduğu bir kafe-restorandır. Konum olarak şehrin tam merkezindedir.