Balıkesir Mutfağı

balikesir-mutfagi3-002bb1d5-8bb6-4e34-a693-564a9a86de89.jpg
 

Marmara bölgesinde olsa da Ege kıyısına sahip olduğu için iki bölgenin de yemek kültüründen biraz etkilenmiş Balıkesir. Kendi topraklarında yetiştirdiği ürünleriyle, hayvancılıktan gelen sütü kullanarak süt ürünleriyle kendi mutfağını oluşturmaktadır.

Yemeklere gelecek olursak şerbetli kek arasında kaymak konarak yapılan Balıkesir kaymaklısı, karanfilli ekmek, Bigadiç ilçesinden ismini alan Bigadiç güveci oldukça ünlüdür. Bu güveci diğerlerinden ayıransa oğlak eti ile yapılmasıdır. Yine aynı böğe ile özdeşmiş Bigadiç helvası da denenebilir. Boyut olarak Kayseri mantısından daha büyük olan ve kıymasız yapılan Balıkesir mantısı, üzerine tavuk ve haşlanmış nohutla servis edilmektedir. Aynı zamanda saçaklı mantı olarak da bölgede bilinmektedir. Sahil kısımlarında birçok deniz ürünü yapılmaktadır. Kuru üzüm ve baharatlı pirinçle doldurulan kalamar dolması, midye dolması ve sezona göre değişen balık çeşitlerini bulabilirsiniz. Yazlıkların çoğunlukta olduğu sahil kesiminde yazlıkçılar öğleden sonra küçük tekneleriyle balık tutmaya çıkıyorlar. Bereketli güne denk gelirse iskelede tuttukları balıkları satarken görebilirsiniz. Buranın en ünlü tatlılarından höşmerimi her yerde hazır paketlerde görebilirsiniz. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde de geçen bu peynir tatlısı Edremit yakınlarındaki Havran ilçesinin de simge lezzeti. Ayrıca şerbetli bir hamur tatlısı olan mafiş tatlısı da Balıkesir de yenebilir.

Sebze ve ot bakımından oldukça zengin olan Balıkesir mutfağında birçok yöresel lezzet de vardır. Bunlardan bazıları askalubrus, börülce ekşimesi, mürdük aşı, acı filiz kavurması ve sarmaşıktır.

Büyük bir alana sahip olan Balıkesir’in yemek kültürünü en iyi anlayabilmek için semt pazarlarına gitmek gerekiyor. Birçok yaşlı zeytin ağacına ev sahipliği yapan Balıkesir toprakları, zeytincilikle de oldukça gelişmiş durumda.

Erdek’ten zeytin, Manyas’tan yoğurt alabilir, Bandırma’nın ana meydanındaki iki meşhur iskenderciden birini tercih edebilirsiniz. Et yemek istemiyorsanız, Bandırma Limanı’na bakan caddede çiğbörek yapan yerlerde buranın meşhur çiğböreklerini tadabilirsiniz.

Ayvalık’a gidecekseniz, mutlaka Ayvalık tostu yemeli, bir öğünü de deniz ürünlerini yemek için ayırmalısınız. Bunun için Tik Mustafa’nın yerini tercih edebilirsiniz.

Eğer bir yere giderken Balıkesir’den geçiyorsanız yolunuzu mutlaka Susurluk üzerinden geçirip meşhur Susurluk ayranını deneyip tostunu yemelisiniz.

Sahildeki çay bahçelerinde her zaman kahve ve çay bulabilirsiniz. Ama sezonunda gittiyseniz, hava da sıcak olunca koruk suyunu ve karadut suyunu deneyebilirsiniz.