Google+

Batman’da Gezilecek Yerler

306722 Ağu 2016Lokasyon Detay

Batman’da Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tarihi ve kültürel zenginlikleriyle öne çıkan illerinden Batman, mağaraları, kiliseleri, manastırları ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine keyifli ve gizemli bir yolculuk sunmaktadır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Mor Kiryakus Manastırı, Mor Aho Manastırı, Hallan Çemi Höyüğü, İmam Abdullah Zaviyesi, Seyyid Bilal Türbesi, Pertükan Kalesi, Beksi Kalesi, Kandil Kalesi, Rabat Kalesi, Bozikan Kalesi, diğer görülmesi gereken yerler olarak dikkati çekmektedir.

Batman lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Hotel Izgi Turhan, Real Konak Hotel, Grand Hasankeyf Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hotel Bozoogullari, Buyuk Gecit Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Mesa Hotel, Mesopotamia Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Batman aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Hasankeyf

1222 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Hasankeyf

Ne zaman kurulduğu tam olarak bilinemeyen Hasankeyf’in jeopolitik yapısı, çok eski bir yerleşim merkezi olduğuna dair ipuçları vermektedir. Bugün hala bazıları mesken olarak kullanılan çok sayıdaki mağara, insanların bu bölgeye çok eski çağlarda yerleştiklerini göstermektedir. Mevcut bilgiler, Bizans İmparatoru Konstantinos tarafından bölgeyi korumak amacıyla yaptırılan Hasankeyf Kalesi’nin M.S. 4. yüzyıla tarihlendiğini göstermektedir. Dicle’nin kıyısında, zamanında medreseler, rasathane, darüşşifa ve diğer eğitim kurumlarıyla bölgenin ilim ve kültür merkezi olan Hasankeyf; bugün ulaşım yolları ve ticaret merkezlerinin yer değiştirmesiyle önemini yitirmiştir. Hasankeyf, sahip olduğu zengin tarihsel yapılar nedeniyle 1981 yılında bütünüyle sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Ancak GAP projesi kapsamındaki Ilısu Barajı nedeniyle, tüm bu tarih bütünüyle sular altında kalacaktır.

-

Hasankeyf Mağaraları

2222 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Hasankeyf Mağaraları

Tarihin karanlık çağlarından ve insanlığın yerleşik hayata uyum sağladığı tarihten bu yana barınma ve iskân amaçlı kullanılan Hasankeyf’teki bu mağaralar, orijinal yapıları bozulmadan ve çok fonksiyonlu özelliklerini koruyarak bugüne gelmişlerdir. 4000’i aşkın olduğu tahmin edilen ve Sümerler’e, Asurlular’a ve Babilliler’e ev sahipliği yapmış olan bu mağaralara; karşı kayalıklardan birleşik kaplar esasına dayalı sifon benzeri bir sistemle, temiz su ulaştırılmıştır. Düz alanlara döşenen künkler ve kayalıklara oyulan kanallardan sonra 200 m derinliğindeki bir vadiden geçirilmiş ve mağaralara aktarılmıştır. Fizik kanunlarına ilham olmuş pek çok su sistemini, Hasankeyf’teki su medeniyeti içinde görmek mümkündür.

-

Hasankeyf Ören Yeri

1322 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Hasankeyf Ören Yeri

Hasankeyf ören yeri, derin ve heybetli kanyonlardan oluşmuştur. Bu kanyonlar ise kalkerli arazi yapısının verdiği imkânlarla, sanki doğa ve insanın burada el ele vererek giriştikleri ortak bir çalışma sonucu meydana getirdikleri mağara evlerin oluşturduğu kanyonlardır. Dicle nehrinin menderesler çizerek aktığı binlerce yıllık süreçte oluşan dar vadiler ve sel sularının yamaçlardan akarak Dicle’ye ulaştığı bölgelerde meydana gelen derin çukurlar, eşsiz bir seyir zevki sunmaktadır.

-

Hasankeyf Yolgeçen Hanı

822 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Hasankeyf Yolgeçen Hanı

Geleni gideni, gireni çıkanı belli olmayan mekanlar için kullanılan bu deyim, bu handan esinlenilerek oluşturulmuştur. Yüzyıllardan beri halk arasında “Yolgeçen Hanı” olarak bilinen bu bin kişilik doğal mağara, yekpare taştan yapılmış Hasankeyf Kalesi’nin altında bulunmakta ve ağzı Dicle nehrine doğru açılmaktadır. Bu doğal mağaranın içinde su stoklamak için bir mahzen ve kaleye çıkmak için de gizli bir yol bulunmaktadır. Ulaşımın suyolları ile yapıldığı devirlerde, Dicle nehrinin karşı sahiline gidip gelmek için ulaşım sıralarını bekleyen insanların dinlendiği, geceye kalanların da burada yatarak sabahladıkları bir mekân olmuştur. Bugün de aynı özelliğini koruyan, dini, dili, ırkı anlaşılmayan, geleni-gideni, gireni-çıkanı belli olmayan ancak her zaman yoğun bir insan trafiğine sahne olan bu mağaraya; binlerce yıldan beri “Yolgeçen Hanı” denilmiş ve Hasankeyf’teki yaşantının vazgeçilmez bir parçası olmuştur.

-

Memikan Köprüsü

1522 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Memikan Köprüsü

Geçmişte Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı Garzan Ovası’ndaki yerleşim birimlerinin, özellikle Hasankeyf’le olan ticari ilişkisini sağlayan Memikan Köprüsü; bu bölgeden geçen İpek Yolunu, geçit vermeyen Garzan Çayı üzerinden karşıya bağladığı için stratejik bir noktada yer almaktadır. İlk Çağdan Orta Çağın ilk yarısına kadar olan tarihi süreç içinde hizmet veren köprü, şu anda harap durumdadır.

-

Malabadi Köprüsü

1122 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Malabadi Köprüsü

Adına türküler yazılmış olan tarihi köprüyü, Abbasi hanedanına mensup zengin bir tüccarın yaptırdığı tahmin edilmektedir. Mostar köprüsünün ikizi olarak kabul edilen tek kemerli köprüye iki yoldan girilir. İçinde insanların dinlenmesi, yatması ve dış tehlikelerden korunması için odalar bulunmaktadır.

-

Zeynel Bey Kümbeti

14922 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Zeynel Bey Kümbeti

Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın oğlu Zeynel Bey için yapılmış olan ve Akkoyunlu Beyliği devrinden (1460-1487) kalma bir anıt mezardır. Anadolu’daki anıt mezar geleneğinin ilk örneği olan kümbetin kuzey kapısı üzerindeki kitabede “11 Ağustos 1473 yılındaki Otlukbeli Savaşında şehit düşen Bahadır Han Hasan Bey in oğlu Zeynel Bey için yapıldığı” anlatılmaktadır. Daire planlıdır ve tavanı kubbe şeklinde olup konik bir külahla örtülüdür. Gövde kısmını dıştan çevreleyen alt alta 3 sıra halindeki çinilerle yazılmış “Allah-Muhammed-Ali” yazıları, kümbetin mimari yapısına ayrı bir estetik vermiştir. Türünün tek örneği olan bu silindirik yapının mimarı, Abdurrahman oğlu Pir Hasan isimli bir zattır.

-

Batman ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-