Bilecik Mutfağı

Yüzölçümünün neredeyse yarısını kaplayan geniş ormanları sayesinde Bilecik bol yağış alır. Verimli topraklar ve zengin su kaynakları, tarım ve hayvancılığın gelişmesini sağlamıştır. Tahıl üretimi birinci sırada gelir, haliyle beslenme de bu yönde gelişmiştir.

Yöresel yemeklerin en ünlüleri hamur işleridir. Bilecik’te evde ekmek yapımı da yaygındır. Yöreye özgü bir ekmek türü olan kömme, ocağın yeni sönmüş ateşinde, kıvılcım ve küllerin içine gömülerek pişirilir. Dağ erikli ekşili kesme aşı çorbası, bıldırcın kebabı, nohutlu mantı, büzme tatlısı, ovmaç çorbası, keklik kebabı ve pancar pekmezi Bilecik’in en ünlü yöresel yemekleri arasındadır. Bilecik ili geleneksel yemek ritüellerini sürdürmektedirler. Mutfak kültüründe, tahıl türleri ilk sırayı alır. Şehre özgü yemeklerin çoğunluğunu ise hamur işleri oluşturur. Yöre halkının bir bölümü kendi ekmeğini kendi imkanları ile pişirir. Pide, bükme, hodalak fırında pişirilen ekmek türleridir. Ayrıca yeni sönmüş ocağın kıvılcımlı küllü ateşine gömülerek yapılan kömme diye adlandırılan bir tür ekmek de yapılmaktadır.

Bilecik'te popüler restoranlar arasında bulunan Fırtına Restoran, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde, Sakarya Nehri’nin kıyısında bulunur. Türlü et yemekleri ve pide çeşitleri burada öne çıkmaktadır. Yöresel yemekleri denemek için ideal bir mekan olan Tozman Restoran ise şehir merkezinde, ana cadde üzerinde bulunur ve bu esnaf lokantası leziz ev yemekleri ile ünlüdür. Şehir merkezindeki İmren Restoran, köfte, ızgara et ve sütlü kadayıf yemeniz tavsiye edilen restoranlardan biridir.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı