Google+

Fethiye Gezilecek Yerler

766830 Mar 2016Lokasyon Detay

Fethiye Gezilecek Yerler
gezilecekyerler.biz

Antik çağlardan bu yana önemli bir yerleşim merkezi olan Fethiye; doğal güzellikleri, kültürel zenginlikleri ve tarihi dokusu ile bugün, Türkiye’nin en popüler turizm beldelerinden biridir. Turkuaz suların yemyeşil ormanlarla ve Toroslarla bütünleştiği Fethiye; eşsiz güzellikteki koyları, geçmiş ve bugün arasında köprü kuran tarihi değerleriyle birlikte içinde sayısız güzelliği barındırır.

Fethiye gezilecek yerler:

Ölüdeniz

Fethiye lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Huzurlu Mavi, Hotel Bahar, Doris Apart. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Cypriot Hotel, Lighthouse Legend Aparts gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Mirage Apartment, Villa Lissa Park, New Age Beach Breeze Luxury Villas otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Fethiye aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Fethiye Gezilecek Yerler-1

“Tanrının dünyaya bağışladığı cennet” olarak anılan Ölüdeniz, Fethiye’ye 14 kilometre uzaklıktaki Belcekız Koyu’nun içinden uzanır. Yılın her mevsiminde sakin ve dalgasız turkuaz sularıyla Ölüdeniz, mitolojide pek çok efsaneye de konu olmuştur. 3 kilometre uzunluğundaki kumsalın 950 hektarlık alanı 1978 yılında Milli Park olarak belirlenmiştir ve 1. Derece doğal sit alanı konumundadır. Ölüdeniz kumsalı 2006 yılında yüzde 82 oy oranıyla Türkiye’nin en güzel kumsalı seçilmiştir. Kumsal ve çevresinde her türlü konaklama yeme, içme ve eğlenme, çeşitli su sporları yapma imkanı mevcuttur. Ölüdeniz’e Fethiye Merkez’den dolmuşla ulaşabileceği gibi günübirlik tekne turları da düzenlenmektedir.

Telmessos Antik Kenti

Fethiye Gezilecek Yerler-2
.gelarabul.com

Telmessos Antik Kenti, Fethiye’deki ilk yerleşim bölgesidir. Fethiye Körfezi’nin güney kesiminde uzanan kentin geçmişi bazı tespitlere göre M.Ö. 3.000’li yıllara kadar uzanmaktadır. Kayalıklara oyulmuş mezarlar ve Lykia tipi lahit mezarlar antik çağda günümüze ulaşan en eski kalıntılardır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda ortaya çıkarılan tiyatro kalıntısı, kentin antik dönemdeki yerleşimi hakkında bilgiler vermektedir.

Kadyanda

Fethiye Gezilecek Yerler-3
mimarlikmuzesi.org

Kadyanda; Fethiye'nin 20 kilometre kuzeydoğusunda, Üzümlü Beldesi'nin güneydoğusundaki bir tepede kurulu Likya antik kentidir. Üzümlü’den antik kente ulaşmak için birkaç saatlik tırmanış gerekmektedir. Fethiye Ovası’na hakim konumdaki kentte, bilinen en eski kalıntı M.Ö. 5. yüzyıldan daha eski değildir. Sur duvarının bir bölümü, kaya mezarları, kitabeler, tiyatro, hamam, koşu pisti, agora, hangi tanrıya ait olduğu bilinmeyen tapınak kalıntısı ve yoğun sivil yapı izleri Kadyanda’nın antik dönemde gelişmiş bir kent olduğunu ortaya koymaktadır. 
 
Kelebekler Vadisi

Fethiye Gezilecek Yerler-4
blogspot.com

Kelebekler Vadisi; içinde barındırdığı endemik türler nedeniyle dünya mirası olarak korunması önerilmiş 100 dağdan biri olan Babadağ'ın eteklerinde bulunur. 350 metreye ulaşan sarp kayalıklarla çevrili vadi, 8 Şubat 1995 tarihinde 1. derece doğal sit alanı ilan edilmiştir. Kelebekler Vadisi adını, barındırdığı 80’den fazla kelebek türü ve özellikle kaplan kelebeğinden almıştır. Vadiye adını veren kelebekleri görmek için tırmanışta deneyimli olmak gerekir. Kaynağı Faralya (Uzunyurt) köyünde bulunan ve 50 metre yükseklikten dökülen şelale, vadinin ortasından geçen bir dereyle Akdeniz’e ulaşır. Karadan ulaşımın olmadığı Kelebekler Vadisi’ne tekne turlarıyla ulaşabilirsiniz.

Kabak Koyu

Fethiye Gezilecek Yerler-5
neredekal.com

Kabak; çam ağaçları arasında birkaç ev ve kamping alanının yer aldığı, tertemiz denizi ve doğası ile muhteşem bir koydur. Fethiye Merkez’den kalkan dolmuşlarla koyun üst tarafındaki yola kadar ulaşmak mümkündür. Buradan yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüşle koya ulaşabilirsiniz. Kabak Koyunda ağaç evlerde, basit bungalovlarda yada çadırda konaklayabilirsiniz. 
 
Gemiler Adası

Fethiye Gezilecek Yerler-6
tatilgezisi.com

Gemile Koyu ve hemen karşısındaki Gemile Adası, Faralya (Uzunyurt) köyünün sınırları içinde bulunur ve 1. derece doğal sit alanıdır. Gemiler Adası’nın eski adı Aya Nikola’dır. Ölüdeniz yada Gemiler Koyu’ndan teknelerle ulaşılan Gemiler Adası üzerinde M.S. 5. – 11. yüzyıllar arası yapılmış Bizans dönemine ait kilise, şapel ve sivil yapı kalıntıları yer alır. Erken Hıristiyanlık döneminden kalan büyük kilisenin freskleri iyi durumdadır. M.S. 240 yılında meydana gelen depremler sonucu kıyıdaki kalıntıların bir bölümü sular altında kalmıştır. Bu batık kalıntılar, denizin iki metre derinliğinde görülebilmektedir.

Kayaköy

Fethiye Gezilecek Yerler-7
neredekal.com

Kayaköy, Ölüdeniz’e 5 kilometre uzaklıkta eski bir Rum köyüdür. Kayaköy’ün geçmişinin filolojik açıdan M.Ö. 3.000’lere gitmesine rağmen, antik dönem kalıntılarından günümüze M.Ö. 4. yüzyıla tarihlenen lahit ve kaya mezarı ulaşmıştır. 1957 tarihli Fethiye depreminde evler harabeye dönüşmüş olsa da, canlı müze niteliğindeki tarihi köy turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.
  
Çalış Plajı

Fethiye Gezilecek Yerler-8
neredekal.com

Fethiye Merkez’in 5 kilometre kuzeyinde bulunan Çalış Plajı, 4 kilometre uzunluğundaki sahiliyle dikkat çeker. Caretta carettaların da mekanı olan kumsalda su sporları aktivitelerinin yanı sıra birçok konaklama, eğlence ve yeme içme tesisi bulunur.

Babadağ

Fethiye Gezilecek Yerler-9
fethiyedays.com

Babadağ, Türkiye’nin güneyini batıdan doğuya kat eden Toros dağ sisteminin bir parçasıdır. Ölüdeniz’in arkasında, kumsaldan itibaren aniden yükselir ve 1969 metreye ulaşır. Zirve ile deniz seviyesi arasındaki mesafenin çok kısa oluşu, yamaç paraşütü sporunun gelişmesini sağlamıştır. Babadağ’ın zirvesine çıkan 13 kilometrelik patika teknik zorluklar içermese de sık bitki örtüsü, değişken zemin yapısı ve yaz aylarındaki sıcak ve kurak iklim kendine özgü güçlükler yaratır. Bu güçlüklere rağmen Babadağ, gün içinde denizden 2 bin metreye yakın yükselip inme imkanı sunmasıyla eşsiz bir özelliğe sahiptir. Keçiboynuzu, sandal, mersin, yabani badem, akçaağaç, sedir ve ardıçlar yol boyunca yürüyüşe eşlik eder. 
 
On İki Adalar

Fethiye Gezilecek Yerler-10
dalyantekne.com

On İki Adalar, Şövalye Adası’ndan başlayarak Fethiye Körfezi’nin batı ve kuzeybatısındaki Karanlıkiçi adalar topluluğudur. Adalara, Fethiye İskelesi ve Ölüdeniz’den her gün düzenlenen günübirlik tekne turlarıyla ulaşmak mümkündür. Kızılada, Delikli Adalar, Yassıca Adalar, Tersane Adası ve Domuz Adası başlıca gezilecek adalardır.

Merkeze Uzak Gezilecek Diğer Yerler:

Saklıkent Kanyonu

Fethiye Gezilecek Yerler-11
kisabilgim.com

Saklıkent Kanyonu, Antalya – Muğla sınırını çizen Eşen Çayının kolu olan Karaçay'ın oluşturduğu kanyondur. Antalya karayolu üzerinde, Fethiye’ye 50 kilometre uzaklıkta konumlanır. Kanyonun uzunluğu 18 kilometre, yüksekliği 200 metredir. En dar yeri ise 2 metre genişliğindedir. Binlerce yıl boyunca dağlardan gelen akarsuların kayaları aşındırması sonucunda bugünkü şeklini almıştır. Kanyon ve çevresi 1996 yılında Saklıkent Milli Parkı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.
 
Ksantos (Xanthos) Antik Kenti

Fethiye Gezilecek Yerler-12
blogspot.com

Ksantos, Fethiye’ye 46 kilometre mesafedeki antik kenttir. Antik çağda Likya devletine başkentlik yapmıştır. Denizden 10 kilometre içerideki kente, Fetkiye-Kaş karayolundan Eşen yönüne sapılarak gidilmektedir. Kentte bulunan en eski kalıntılar MÖ 8. yüzyıla kadar gitmektedir. Ksantos’da görülebilecek eserlerin arasında; Helenistik ve Roma dönemlerine ait surlar, Roma agorası, tiyatro, Likyalılar dönemine ait çeşitli mezar anıtları, lahit mezarlar, Likya akropolü ve Bizans manastırı bulunur. Ksantos Antik Kenti, 1988 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

Letoon Antik Kenti

Fethiye Gezilecek Yerler-13
arkeolojihaber.net

Letoon Antik Kenti, Fethiye-Kaş karayolunun 65. kilometresinde Kumluova Köyü yakınında bulunur. Kent, Akdeniz kıyısından yaklaşık 3.5 kilometre içeride, Eşen Çayı’nın batı kıyısında yer alır. Ovidius'a göre kent, Zeus’tan hamile kalan Leto’nun adına kurulmuştur. Kentte bulunan en eski kalıntılar M.Ö. 7. yüzyıla tarihlenir. Kalıntılar ve kitabeler Letoon’un kutsal ve politik bir alan olduğunu göstermektedir. Antik kent merkezinde yan yana üç tapınak yer alır. Tapınaklardan en kuzeydeki Leto, ortadaki Artemis ve güneyindeki Apollon'a adanmıştır. Letoon Antik Kenti, 1988’de UNESCO tarafından Ksantos ile birlikte Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.
 
Tlos Antik Kenti

Fethiye Gezilecek Yerler-14
wikimedia.org

Likya'nın en önemli yerleşimlerinden biri olan Tlos Antik Kenti, Fethiye’nin 40 kilometre doğusundaki Yaka Köyü sınırları içerisinde yer alır. M.Ö. 2000 yılına ait buluntuları ile Tlos, Likya’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. 

Fethiye gezilecek yerler listemizin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Fethiye şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Rodos adası Seyir (41 €), Marmaris: İçmeler Scuba Dalış Turu (25 €), İlçe Cabaret Biletleri, Marmaris Talk (25 €), Marmaris Milli Parkı: 3 Saatlik At Safarisi (15 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Fethiye ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-