Foça Mutfağı

1

3 bin yıldır denizcilikle uğraşan insanların yaşadığı Foça, Ege ve Akdeniz mutfaklarının harmanlanmasıyla oluşmuş. Foça, kayalık ve geniş bir meralık sahil kesimine sahip olduğu için, burada yetişen balıklar doğal yolla beslenebiliyorlar. Bu nedenle de tekir ve çamur barbunu dışında, üçüncü bir çeşit olan ve ağ ile yakalanan derin su balığı iri kaya barbunu da, 12 ay boyunca Foça'da bulunabiliyor. Akdeniz'e oranla daha az tuzlu serin su balıkları, diğer bölgelere göre lezzet farkına sahip.

Tüm bu etkenler, Foça mutfağı denildiğinde akla ilk olarak balık ve deniz ürünlerini getiriyor. Orkinos, kırlangıç, kefal, mezgit, işkine, kupez, kolyoz, sinarit, pisi, dil, levrek, çinekop, adabeyi, barbunya, mercan, tranca, çipura, karagöz, sargoz, kalamar, sübye, ahtapot, ıstakoz ve midye en çok tüketilen deniz ürünleri olarak sıralanıyor.

Foça’ya özgü lezzetlerden biri de, yoğurtlu kupa. Kupa balığının sarımsaklı yoğurt ile servis edildiği bu yöresel yemek, genellikle Foça’nın bir diğer ünlü lezzeti Foça şarabı ile servis ediliyor. Liman bölgesinde sıralanmış restoranlar, ahtapot salatası, kalamar tava, tuzda pişmiş sinarit, nar pekmezli sosuyla ızgara mırmır, saragoz, çipuralar, buğulama levrek, midyeli karidesli börekler, balık tavalar, şişler, güveçler, limonlu sarmısaklı roka salatası, nar ekşili kaşık salatası, deniz börülcesi, zeytinyağlılar ve yoğurtlu semizotu gibi mezelerle, Ege sofra kültüründen örnekler sunuyor.

Popüler restoranlar

Fokai Balık Restoran: Eskiden sahildeyken artık kendi yerinde amfi tiyatronun hemen üstünde hizmet vermektedir. Taş avluda, yeşillikler içinde taze balık ve lezzetli mezeler yiyebilirsiniz. Hem de merkezin kalabalığından uzak ve sakin bir ortamdadır.

Celep Balık Restoran: Foça'nın en ünlü balık restoranlarından olan mekân, zengin deniz ürünleri menüsü ile göz dolduruyor. Balık çeşitleri, ıstakoz, karides, kalamar, ahtapot, midye gibi deniz lezzetlerini, günbatımı manzarası eşliğinde tadabilirsiniz

Kuzina Foça: Ege'ye özgü lezzetleri ahşap-taş bileşimi sıcacık bir ortamda, yaratıcı bir menüyle sunan mekân, çalışanlarının hoşsohbetiyle müşterilerine kendilerini evlerinde hissettiriyor. Pazar kahvaltıları için düşünülecek ilk adres. Zeytinyağlıları, pazar gününe özel “pişi”si, ev reçelleri, ciğer tavası ve bezelye favasını yemeden dönmeyin.

Gözde Pide-Kebap: Foça’daki en popüler kebapçıdır. Temiz, lezzetli ve uygun fiyatlı bir mekândır.

Nazmi Usta’nın Girit Sakız Dondurmaları: Dondurma denilince Foça’daki ilk adres, Nazmi Usta’nın yıllardır aynı lezzetle sunduğu dondurması. Küçük Deniz Sahili’nde yer alan mekânda, antep fıstıklı, vanilyalı, krokanlı, kakaolu ve karadutlu dondurmaların arasında en çok tercih edilen sakızlı dondurma. Bu küçük dükkânda incirli dondurma ya da naneli dondurma gibi ilginç sürprizler de çıkabilir.

Cafe Palmiye: Soluklanmak ve en az Ayvalık’taki kadar lezzetli bir Ayvalık tostu yemek için idealdir.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.