Kapadokya’da Alışveriş

1

Kapadokya’da turistik yerlerde gezinirken etrafınızda birbirinden renkli ve çeşitli boyutlarda yapılmış peribacası figürlerine rastlayabilirsiniz. Bunların yanı sıra hediyelik balonlar, magnetler de çok çeşitlidir ve sevdiklerinizi mutlu etmek için alınabilir.

Kapadokya denildiğinde akla gelen diğer önemli şeylerden biri de el sanatlarıdır. Burada çanak, çömlek, seramik ve çini sanatına dair pek çok ürün bulabilir ve satın alabilirsiniz. Ayrıca çömlek atölyelerinde ürünlerin yapılışlarını da izleyebilirsiniz. Bu esnada çinilerin ve seramiklerin desenlerini işleyen kadınları da görebilirsiniz.

Halı ve kilim dokumacılığı da yine bölgede oldukça ünlüdür. Atölyelere girdiğinizde çalışan kişileri de görebilir, onları düğüm yaparken rahatsız etmeden izleyebilirsiniz. Özel desenlerle dokunmuş ve kalitesini belli eden binbir çeşit halılardan birini satın alabilirsiniz. Halı satımı sırasında size halı şovu gösterebilirler. Bir sedirde izleyebileceğiniz bu şov esnasında misafirperver dükkan sahipleri size içecek ikramında da bulunurlar.

Kapadokya’da yörenin taşlarından ve diğer değerli taşlardan yapılan takılardan da satın alabilirsiniz. Ayrıca bir turla gittiyseniz büyük ihtimalle size büyük bir indirim de sağlayacaklardır. Özellikle oniks ve zultanit, bölgeye geldiğinizde almanız ve incelemeniz gereken taşlar arasında yer alır. Taşların şifaları ve özellikleri hakkında da bilen kişilerden fikir alabilirsiniz.